Poseł Lipiec: Jadwiga Kaczyńska wzorem godnym naśladowania

Data publikacji: 16.01.2020 19:25 / Data aktualizacji: 16.01.2020 20:32
Autor: Monika Miller , Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu (od lewej): Piotr Wawrzyk - poseł PiS, Jarosław Kaczyński - prezes PiS, Krzysztof Lipiec - poseł PiS

Na zdjęciu (od lewej): Piotr Wawrzyk - poseł PiS, Jarosław Kaczyński - prezes PiS, Krzysztof Lipiec - poseł PiS
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, wziął udział we mszy świętej w Starachowicach. Szef partii rządzącej modlił się w przeddzień rocznicy śmierci matki - Jadwigi Kaczyńskiej, honorowej obywatelki miasta. Nabożeństwo odbyło się w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych.

W uroczystości uczestniczył poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. Przypomniał, że Jadwiga Kaczyńska była harcerką Szarych Szeregów, matką prezydenta i premiera Rzeczypospolitej. - To wzór godny naśladowania - stwierdził lider.

- Bardzo ważna jest dla nas także wizyta jej syna, Jarosława Kaczyńskiego. On daje wspaniałe świadectwo rodzinnych więzi, jakie panowały w ich domu - dodał Krzysztof Lipiec.

- Jesteśmy tu, aby złożyć hołd zmarłej, a także jej rodzinie - powiedział poseł PiS Andrzej Kryj. - To rodzina niezwykle patriotyczna. Jej członkowie zapisywali i zapisują piękne karty w historii Polski - dodał.

Wiceminister Anna Krupka mówiła, że bierze udział we mszy za Jadwigę Kaczyńską, aby oddać jej hołd. 

- Była ważną postacią dla Starachowic, mamą prezydenta Lecha Kaczyńskiego i premiera Jarosława Kaczyńskiego, dlatego uczestniczę w modlitwie - mówiła poseł Anna Krupka.

Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych i świętokrzyski poseł Prawa i Sprawiedliwości przyznał, że jest to dla niego szczególny moment, ponieważ był wychowywany w podobny sposób. - Moja mama też wpajała we mnie wartości rodzinne i patriotyczne, stąd ta wspólnota losu - powiedział. 

- Jesteśmy tu, by złożyć hołd zmarłej, a także jej rodzinie - powiedział poseł PiS Andrzej Kryj. - To rodzina niezwykle patriotyczna. Jej członkowie zapisywali i zapisują piękne karty w historii Polski - dodał.

Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski stwierdził, że co roku bierze udział w modlitwie za zmarłą Jadwigę Kaczyńską. - W jej rodzinnym mieście spotykamy się od czasu kiedy zmarła. Jest honorową obywatelką Starachowic - przypomniał.

Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski, stwierdził, że dla wszystkich osób, które przybyły dziś do kościoła pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Starachowicach msza święta w intencji Jadwigi Kaczyńskiej to ważne wydarzenie. - Mamy możliwość pomodlenia się razem z prezesem za jego mamę. Uczestnictwo w tej wyjątkowej uroczystości to nasza tradycja - dodał.

Poseł PiS Bartłomiej Dorywalski powiedział, że w tym dniu wszyscy wspominają zmarłą Jadwigę Kaczyńską. - Była to osoba wyjątkowa. Dała życie prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, a także jego świętej pamięci bratu. Dla nas wszystkich to podniosła i wyjątkowa uroczystość - stwierdził.

Starosta kielecki Mirosław Gębski powiedział, że udział we mszy był jego obowiązkiem. - Jesteśmy także po to, aby wesprzeć w tych ważnych chwilach Jarosława Kaczyńskiego - powiedział.

Poseł Marek Kwitek na uroczystości przyjechał z Warszawy. - To okazja do oddania hołdu matce wybitnych Polaków, jakimi są Lech i Jarosław Kaczyńscy. Starachowice, jako miejsce bliskie rodzinie przekazała w wychowaniu swoim synom, stąd obecność na mszy w intencji ich matki. Tablica poświęcona honorowej obywatelce miasta znajduje się w otoczeniu innych, przypominających harcerzy Szarych Szeregów, Przemysława Gosiewskiego czy osoby walczące o wolną Polskę - przypomniał poseł.

Przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego Andrzej Pruś wspominał osobiste spotkania z Jadwigą Kaczyńską. Zdaniem Andrzeja Prusia budujące jest upamiętnienie przez starachowiczan pamięci Jadwigi Kaczyńskiej, która ma swoją tablicę w Panteonie zasłużonych Polaków oraz ulicę swojego imienia. - Na takich wspomnieniach buduje się tożsamość. Jeszcze zbyt mało czasu upłynęło, ale po latach starachowiczanie będą wracać wspomnieniami do takich postaci, jak Jadwiga Kaczyńska, tym bardziej, że zbyt wielu postaci tego pokroju w historii miasta nie ma - podkreślał Andrzej Pruś.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz we mszy świętej za Jadwigę Kaczyńską uczestniczył po raz pierwszy. Jak mówił - czuje się tym zaszczycony. - Wielcy ludzie mają wielkich rodziców - dodał wojewoda.

Jadwiga Kaczyńska urodziła się w Starachowicach w 1926 roku. W tym mieście uczęszczała do szkoły podstawowej i liceum. W trakcie wojny była harcerką w konspiracyjnych Szarych Szeregach. Wyjechała na studia do Warszawy i już nie powróciła na stałe do Starachowic. Mimo to wielokrotnie odwiedzała to miasto. Zmarła 17 stycznia 2013 w Warszawie. W tym samym miesiącu Rada Miasta w Starachowicach przyznała Jadwidze Kaczyńskiej pośmiertnie honorowe obywatelstwo, a w październiku 2016 roku jej imię nadano jednej z centralnych ulic w mieście.

Reklama