Prezes PiS: pokoleniu mojej mamy zawdzięczamy wolność i suwerenność Polski

Data publikacji: 16.01.2020 19:50
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
16.01.2020. Starachowice. Jarosław Kaczyński, prezes PiS, uczestniczył we mszy świętej w przededniu rocznicy śmierci swojej matki - Jadwigi Kaczyńskiej. Nabożeństwo odbyło się w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych

16.01.2020. Starachowice. Jarosław Kaczyński, prezes PiS, uczestniczył we mszy świętej w przededniu rocznicy śmierci swojej matki - Jadwigi Kaczyńskiej. Nabożeństwo odbyło się w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Pokoleniu mojej mamy zawdzięczamy wolność i suwerenność Polski, o którą także dziś należy dbać i walczyć, by jej nie zaprzepaścić - mówił w Starachowicach Jarosław Kaczyński.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości jak co roku wziął udział we mszy świętej w rocznicę śmierci swojej matki Jadwigi Kaczyńskiej, urodzonej w Starachowicach w 1926 roku.

Jarosław Kaczyński podziękował za coroczne nabożeństwa w intencji jego mamy oraz pamięć o niej w mieście. Przypomnijmy, że jej imię nosi jedna ze starachowickich ulic. Jadwiga Kaczyńska jest też honorową obywatelką Starachowic.

- Dziś jest siódma rocznica śmierci mojej mamy. Ta starachowicka ziemia była dla niej szczególnie ważna - mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości. - To nie była tylko ziemia jej dzieciństwa i wczesnej młodości, ale ziemia, do której we wspomnieniach wracała bardzo często przez całe swoje życie - dodał.

Jarosław Kaczyński podkreślił, że to miejsce ją ukształtowało. Stąd wychodziła w dorosłe życie z nadzieją na realizację pięknych marzeń. Tymczasem jej pokoleniu przyszło żyć w trudnych czasach.

- W jednych z ostatnich słów, jakie wypowiedziała tuż przed śmiercią było stwierdzenie, że jej pokolenie nie miało szczęścia. Przyszło im przeżyć wojnę, komunizm i dopiero pod koniec życia przyszła ta wyczekiwana wolna Polska - mówił prezes PiS.

- Należy pamiętać, że temu pokoleniu zawdzięczamy to, że przyszła wolność - dodał Jarosław Kaczyński. - Zawdzięczamy im pamięć i trwałość pewnej tradycji, która sprowadza się do jednego: nam Polakom należy się własne, niepodległe, suwerenne, demokratyczne państwo - mówił.

Prezes PiS dodał, że dziś należy nadal czynić wszystko, by Polska była lepsza i by nowy atak na naszą suwerenność został odparty.

- Polska musi być suwerenna i wolna we wspólnocie europejskich państw - dodał Jarosław Kaczyński.

 

POSŁUCHAJ PRZEMÓWIENIA JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO, PREZESA PIS:

Jadwiga Kaczyńska

Urodziła się w Starachowicach w 1926 roku. W tym mieście uczęszczała do szkoły podstawowej i liceum. W trakcie wojny była harcerką w konspiracyjnych Szarych Szeregach. Wyjechała na studia do Warszawy i już nie powróciła na stałe do Starachowic. Mimo to wielokrotnie odwiedzała to miasto. Zmarła 17 stycznia 2013 w Warszawie. W tym samym miesiącu Rada Miasta w Starachowicach przyznała Jadwidze Kaczyńskiej pośmiertnie honorowe obywatelstwo, a w październiku 2016 jej imię nadano jednej z centralnych ulic w mieście. Natomiast w 2014 roku w Panteonie Pamięci Narodu Polskiego przed kościołem Wszystkich Świętych odsłonięto tablicę z inskrypcją: „Jadwidze Kaczyńskiej z wdzięczności za dar życia Prezydenta i Premiera RP - w I rocznicę śmierci Mieszkańcy Starachowic”.

Reklama