Odeszła legenda. Wspomnienie doktora Zdzisława Piasty

Data publikacji: 16.01.2020 21:40
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: dr Zdzisław Piasta

Na zdjęciu: dr Zdzisław Piasta
Fot. Politechnika Świętokrzyska

Ogromna strata i duże zaskoczenie - tak profesor Krzysztof Grysa z Politechniki Świętokrzyskiej mówi o nagłej śmierci doktora Zdzisława Piasty. Profesor wspomina, że rozmawiał ze swoim kolegą na kilka godzin przed jego śmiercią.

- Dzwoniłem do niego w poniedziałek, sprawdzałem godzinę - była to 14:02. Pytałem go, gdzie idziemy na spotkanie literackie. A on mówi, że miał zawał serca i jest na OIOMIe. Ale twierdził, że zawał jest niewielki i zdąży wrócić na uczelnię, żeby prowadzić egzamin 4 lutego. Nie wrócił - opowiada profesor Krzysztof Grysa.

Po śmierci Zdzisława Piasty, profesor Grysa zamieścił na swoim profilu społecznościowym emocjonalny wpis: „(…) Odeszła legenda Politechniki. Odszedł ktoś powszechnie lubiany i ceniony. Odszedł Kolega, Przyjaciel, Nauczyciel, Wychowawca, Naukowiec, Twórca, Podróżnik. Odszedł DOBRY, POGODNY CZŁOWIEK…”

Profesor Krzysztof Grysa podkreśla życzliwość Zdzisława Piasty. 

- Nigdy nie widziałem go zdenerwowanego. Był człowiekiem bardzo otwartym. Zawsze chętnie pomagał, w sumie wsparł około stu osób w przygotowaniu pracy doktorskiej lub habilitacyjnej - mówi naukowiec.

Zdzisław Piasta zmarł nagle w nocy z 13 na 14 stycznia. Miał 68 lat. Był wybitnym znawcą teorii klasyfikacji. Zajmował się promowaniem metod statystycznych, które też rozwijał w licznych publikacjach. W sobotę o godzinie 13.00, w kościele świętego Andrzeja Apostoła w Suchedniowie odbędą się uroczystości pogrzebowe doktora Zdzisława Piasty.

Reklama