Kwestie techniczne przeszkodą w organizacji Świętokrzyskiej Próbnej Matury

Data publikacji: 17.01.2020 15:23
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Kielce. 11.03.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W tym roku nie będzie Świętokrzyskiej Próbnej Matury. Uniwersytet Jana Kochanowskiego, który w ostatnich latach był głównym organizatorem, zrezygnował z przygotowania próby. Odbywała się ona co roku w pierwszej połowie marca.

Jak tłumaczy Piotr Burda, rzecznik uczelni i twórca próbnej matury, za decyzję odpowiadają kwestie techniczne.

- Uniwersytet Jana Kochanowskiego wymienia sprzęt w swojej drukarni. To oznacza, że musielibyśmy drukować arkusze maturalne na zewnątrz. Nie bylibyśmy wówczas w stanie utrzymać arkuszy w tajemnicy, a na to nie możemy pozwolić - twierdzi Piotr Burda.

Jak dodaje rzecznik UJK, szkoły średnie nie powinny odczuć braku świętokrzyskiej matury próbnej.

- Za nami jest dziesięć edycji. Nasz egzamin powstał z potrzeby chwili, kiedy Centralna Komisja Egzaminacyjna zrezygnowała z organizacji próbnych matur. Teraz różne podmioty, na przykład wydawnictwa edukacyjne organizują taki egzamin - wyjaśnia Piotr Burda.

Jak mówi, jest szansa, że w przyszłym roku szkolnym Świętokrzyska Próbna Matura wróci, ale ostatecznej decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma.

Przez dziesięć lat w Świętokrzyskiej Próbnej Maturze wzięło udział ponad 150 tys. absolwentów. Co roku egzamin pisali młodzi ludzie z kilku województw. Matura była ceniona za wysokiej jakości arkusze z pytaniami. Jednym ze współorganizatorów próby było Radio Kielce.

Tagi do tego wpisu
Reklama