Wystawa stołów karnawałowych w sandomierskiej „Marmoladzie”

Data publikacji: 17.01.2020 15:35
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
17.01.2020. Sandomierz. Wystawa stołów karnawałowych

17.01.2020. Sandomierz. Wystawa stołów karnawałowych
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

21 aranżacji stołów karnawałowych można oglądać na wystawie w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu.

Głównym motywem są baśnie świata. Ekspozycję przygotowali uczniowie pod kierunkiem nauczycielki Urszuli Chabel, która powiedziała, że wystawa jest okazją do zaprezentowania wiedzy i umiejętności uczniów zdobytych na przedmiocie pod nazwą „obsługa konsumenta”.

Młodzież uczy się m.in. o tym, jak ułożyć sztućce, jak dobrać obrusy i serwetki, jak je skomponować. Nauczycielka podkreśliła, że ważny jest sam pomysł, ponieważ stół jest piękny, jeśli o czymś opowiada.

Na tegorocznej wystawie uczniowie zainspirowali się wieloma znanymi baśniami m.in. Królową Śniegu, Królewną Śnieżką, Złotą Kaczką, Rumcajsem, Szrekiem. Motywy dekoracyjne wykorzystane do aranżacji nawiązują do treści baśni i filmów animowanych. Na stole pt. „Alicja po drugiej stronie lustra” jest bardzo dużo elementów lustrzanych, które odbijają światło. Obrus w kratę, do dekoracji karty i kieszonkowy zegarek.

Uczennice Wiktoria Peda i Julia Oziębło mówiły nam, że podczas pracy nad danym stołem każdy ma jakiś pomysł. To wszystko trzeba przedyskutować i stworzyć spójną koncepcję wyczerpującą temat. Dodały, że przygotowanie takiej wystawy jest kształcące, ponieważ każdy detal trzeba przemyśleć i przygotować samodzielnie zaczynając od obrusu po drobne elementy dekoracyjne, jak kwiaty, koraliki czy imitacje ptasich piór.

Dariusz Łuczak, dyrektor Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu powiedział, że oglądając tę wystawę zawsze jest pod wrażeniem umiejętności uczniów i ich zaangażowania w to przedsięwzięcie. Zauważył też, że uczniowie przywożą nowe pomysły ze stażów zagranicznych, które organizuje im szkoła, co świadczy o tym, że na wiele sposobów wykorzystują te wyjazdy.

Wystawę zorganizowano w ramach cyklu „Uroda stołu” realizowanego od 24 lat. Ekspozycję można oglądać do 24 stycznia.

Tagi do tego wpisu
Reklama