Kolędowanie z biskupem Marianem Florczykiem i z „Uśmiechem”

Data publikacji: 18.01.2020 08:13
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Komentarze
17.01.2020 Kielce. WDK. Kolędowanie. Zespół Uśmiech

17.01.2020 Kielce. WDK. Kolędowanie. Zespół Uśmiech
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki wypełniły w piątek salę widowiskową Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Odbyło tam tradycyjne kolędowanie, w którym wziął udział ksiądz biskup Marian Florczyk. Na scenie pojawił się Zespół Inscenizacji Tanecznych „Uśmiech” oraz goście.

Koncert poprzedziła msza w kościele pod wezwaniem Trójcy Świętej w intencji osób niepełnosprawnych. Dedykowany był im także koncert.

Ksiądz biskup Marian Florczyk podkreślił, że to coroczne wspólne kolędowanie jest wyrazem szacunku wobec ludzi niepełnosprawnych i chorych, których w Kielcach nie brakuje.

- Przy okazji Narodzenia Pańskiego w szopce zgromadziła się wspólnota, przedstawiciele różnych środowisk i my też dzisiaj gromadzimy się z osobami niepełnosprawnymi, żeby razem być, śpiewać, radować się, że Pan Jezus się narodził - mówił.

Jarosław Machnicki, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury zaznaczył, że najważniejsze są osoby, które występują na scenie.

- Wielcy artyści, o wielkich sercach, ludzie, którzy przez swoje działanie pokazują nam, jak my często nie potrafimy korzystać z tego, co los nam dał. Ja za każdym razem po tym naszym spotkaniu jestem mocno doładowany tą pozytywną energią - powiedział.

Na scenie wystąpił Zespół Inscenizacji Tanecznych „Uśmiech”, który skupia dzieci i młodzież niepełnosprawną. Istnieje od 26 lat i z sukcesami występuje nie tylko w regionie, ale także na imprezach ogólnopolskich.

Beata Kotowska, mama jednej z artystek „Uśmiechu” wyjaśniła, że dla rodziców niepełnosprawnych dzieci wspólne kolędowanie jest ważnym wydarzeniem.

- To jest wielkie przeżycie, radosna impreza pełna życia, energii, śpiewów, która przypomina miniony już niestety czas Bożego Narodzenia. To są bardzo wesołe spotkania - dodała.

Najpiękniejsze świąteczne utwory zaprezentowali też laureaci VIII Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych „Kolęda płynie z wysokości”, między innymi Oliwia Bąk, Zuzanna Bera, Zofia Baran, Natalia Warzyńska oraz dwa zespoły: My 5 oraz Whats up.

Podczas koncertu publiczność usłyszała również „Kolędę od policjantów” stworzoną przez Annę Zielińską-Brudek. Utwór w nowej odsłonie zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bilczy. Zaśpiewali soliści: Gabrysia Kościelecka i Tomek Ochwanowski. Towarzyszył im zespół muzyczny oraz opiekun artystyczny Marcelina Rajch-Glonek. Wraz z dziećmi zaśpiewali stróże prawa.

Podobne wiadomości
Reklama