Wkrótce ruszy istotna inwestycja drogowa. Końskie będą miały obwodnicę

Data publikacji: 21.07.2011 17:47
Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

Drogowcy otrzymali od wojewody zezwolenie na realizację jednej z największych inwestycji drogowych w powiecie koneckim. W ciągu dwóch tygodni ogłoszony zostanie przetarg na wykonawcę modernizacji 11-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej numer 728 oraz budowy obwodnicy Końskich.

Wojciech Płaza, dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, powiedział, że przygotowania do inwestycji trwały kilka lat. Modernizacja rozpocznie się na skrzyżowaniu z drogą krajową numer 74. Wybudowana zostanie nowa jezdnia o szerokości 7 metrów, która będzie odporna na koleiny. Powstaną bezkolizyjne skrzyżowania, między innymi z linią kolejową oraz drogą do Smykowa. Natomiast dla pieszych i cyklistów od Sielpi do Końskich wybudowany zostanie trakt pieszo-rowerowy.

Natomiast w samej Sielpi nad fragmentem zbiornika powstanie kładka dla pieszych, która wyglądem nawiązywać będzie do żaglowca.

Jacek Matera, zastępca burmistrza Końskich, powiedział, że wieloletnie starania wreszcie przyniosły konkretny efekt. Wybudowanie obwodnicy Końskich spowoduje, że po centrum miasta nie będą poruszały się m. in. ciężarówki z kruszywem, które najczęściej przemieszczają się w kierunku Warszawy i Kielc.

Inwestycja rozpocznie się jeszcze w tym roku, a zakończy w 2013 roku. Jej koszt to 176 milionów złotych, z czego ponad 82 miliony to unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.
Konrad Trela
konrad.trela@radio.kielce.pl

Samochody ciężarowe i ruch tranzytowy poruszający się drogą wojewódzką numer 728 nie będzie musiał wjeżdżać do Końskich. Najpóźniej jesienią ma się bowiem rozpocząć budowa obwodnicy miasta i gruntowny remont ponad jedenastokilometrowego odcinka drogi prowadzącej do miasta.

Drogowcy czekają na zgodę od wojewody na realizację inwestycji. Po jej przeprowadzeniu poprawę odczują nie tylko mieszkańcy i kierowcy, ale również piesi oraz cykliści - przekonuje Dariusz Wróbel zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Inwestycja zakłada poszerzenie jezdni, każdy z pasów ruchu będzie miał po 3,5 metra szerokości, wybudowane zostaną również bezkolizyjne skrzyżowania, między innymi z linią kolejową.

Kładka dla pieszych nad fragmentem zbiornika w Sielpi nawiązywać będzie wyglądem do żaglowca. Całość inwestycji kosztować będzie ponad 176 milionów złotych, z czego ponad 82 miliony to unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

Będzie to kolejna duża inwestycja prowadzona przez Zarząd Dróg Wojewódzkich. W tym roku ma się również rozpocząć kompleksowy remont drogi numer 786 łączącej Kielce z województwem śląskim, a prowadzącej przez Łopuszno i Włoszczowę. Konrad Trela - Radio Kielce


Konrad Trela
konrad.trela@radio.kielce.pl

Reklama