Wraca pomysł przeprowadzki sandomierskiej „Dwójki”

Data publikacji: 20.01.2020 10:42
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
20.01.2020. Sandomierz. Na zdjęciu od lewej Ewa Warzocha i Grzegorz  Rogusz z Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 2 w Sandomierzu

20.01.2020. Sandomierz. Na zdjęciu (od lewej): Ewa Warzocha i Grzegorz Rogusz z Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 2 w Sandomierzu
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Władze Sandomierza wracają do pomysłu przeprowadzki Szkoły Podstawowej nr 2 do dwóch budynków zajmowanych przez Szkołę Podstawową nr 4.

Rodzice obawiają się, że to krok ku całkowitej likwidacji „Dwójki”. Nie chcą, aby ich dzieci chodziły do tak dużej szkoły, ponieważ wpłynie to na jakość nauczania. Dzieci będą uczyć się w dużych klasach, a nie w kameralnych warunkach. Obecnie w całej szkole podstawowej nr 2 jest 200 uczniów, a oddziały liczą po 20 osób.

- Nauczyciele są w stanie doglądnąć każde dziecko, poświęcić mu swój czas na lekcji, wyjaśnić, porozmawiać. Nasze dzieci nie są tam anonimowe, czego nie będzie w Szkole Podstawowej nr 4 - powiedzieli Ewa Warzocha i Grzegorz Rogusz z rady rodziców.

Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec powiedział, że rozmowy na temat przeprowadzki są w toku i nic nie zostało jeszcze przesądzone. Dodał, że rozważa taką możliwość ze względów finansowych. System oświaty w Sandomierzu trzeba dostosować do sytuacji jaka nastąpiła po reformie. Mamy 6 budynków, a 4 szkoły i musimy coś z tym zrobić. W tym roku będziemy mieć poważny deficyt finansowy w wysokości prawie 5 mln zł, a w 2021 roku ta kwota sięgnie 10 mln zł. Mamy zaplanowane duże inwestycje, trzeba wszędzie szukać oszczędności - dodał burmistrz.

Miejski radny Krzysztof Szatan z PiS uważa, że Szkoła Podstawowa nr 2 powinna zostać w zajmowanym dotychczas budynku.

- Trzeba raz na zawsze przeciąć tę dyskusje o przenosinach „Dwójki”. Tam są korzystne warunki nauczania, zapewnione jest bezpieczeństwo i komfort dzieci. Jeśli szkoła zostanie przeniesiona  nauka odbywać się będzie na dwie zmiany. Koszt utrzymania szkoły to jest inwestycja w dzieci i tak należy to traktować. My, jako radni PiS, jesteśmy przeciwni zmianom - dodał radny.

Przewodniczący rady miasta Wojciech Czerwiec poinformował, że na najbliższy wtorek zwołuje nieformalne spotkanie wszystkich radnych, aby zebrać ich opinie na temat przeniesienia szkoły.

Rodzice są zdesperowani. Dziś na ich zaproszenie przyjeżdża do Sandomierza świętokrzyski kurator oświaty, aby na miejscu zapoznać się z sytuacją. W środę spodziewana jest wizyta przedstawicieli władz województwa. Jednym z pomysłów jest to, aby do budynku Szkoły Podstawowej nr 2 przenieść sandomierską filię UJK. Władze uczelni bardzo zabiegają o lokal w centrum miasta.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama