Jednogłośny budżet Kazimierzy. Rekordowe wydatki na inwestycje

Data publikacji: 20.01.2020 14:36
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
20.01.2020. Kazimierza Wielka. Sesja

20.01.2020. Kazimierza Wielka. Sesja
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Plan wydatków Kazimierzy Wielkiej na ten rok został jednogłośnie przyjęty przez radnych. Budżet zakłada po stronie dochodów 82 mln złotych, a wydatki mają być wyższe o ponad 4 mln złotych.

Adam Bodzioch, burmistrz Kazimierzy Wielkiej uważa, że to budżet rekordowy pod względem inwestycji. Wydatki na nie sięgają 30 mln złotych, zaś wydatki bieżące stanowią ponad 59 mln złotych.

- Zaplanowane w tym roku inwestycje są strategiczne. To m.in. budowa basenu siarczkowego oraz ścieżka rowerowa - podkreśla.

W budżecie na ten rok zaplanowane są także zadania, realizowane wspólnie z samorządem wojewódzkim, to m.in. budowa obwodnicy Kazimierzy za prawie 80 mln złotych, rewitalizacja placu targowego oraz Szkoły Podstawowej numer 1 wraz z otoczeniem.

Wśród planowanych inwestycji jest też całkowita wymiana oświetlenia ulicznego na lampy LED, za 4 mln złotych.

Radny Jacek Skopowski zaznacza, że w budżecie na 2020 rok zostały uwzględnione najważniejsze dla mieszkańców zadania. To przede wszystkim zwodociągowanie południowej części gminy.

Jak dodaje, budżet zawiera pokaźne wydatki na inwestycje, gorzej jest z pozyskiwaniem pieniędzy z zewnątrz.

- Ponad 30 proc. budżetu stanowią inwestycje. To skok w przyszłość. Dzięki temu powstaną nowe miejsca pracy, a ludzie, którzy aktualnie masowo wyjeżdżają, pozostaną na miejscu - dodaje.

Całkowite zadłużenie gminy sięga 30 proc. budżetu, czyli 25 mln złotych.

Reklama