Mieszkanie chronione w Starachowicach oddane do użytku

Data publikacji: 20.01.2020 14:53
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
20.01.2020 Starachowice. Mieszkanie chronione dla wychowanków pieczy zastępczej

20.01.2020 Starachowice. Mieszkanie chronione dla wychowanków pieczy zastępczej
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Mieszkanie chronione dla dwóch wychowanek z pieczy zastępczej zostało oddane w Starachowicach. Udało się je wyremontować dzięki projektowi „Usługi społeczne dla rodziny” realizowanemu przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Starachowicach.

W dwupokojowym lokalu mieszkają dziewczyny, które dotychczas były w placówce opiekuńczo-wychowawczej. Jak informuje dyrektor PCPR w Starachowicach Wiesław Daszkowski, przez półtora roku będą przygotowywały się do samodzielnego życia. Na razie obie jeszcze się uczą, a jedna z nich dodatkowo pracuje.

Mieszkanie zostało wyremontowane w ramach projektu prowadzonego przez PCPR, wynajęto je z zasobów Starachowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Wyposażono je również we wszystkie potrzebne meble, sprzęty, elektronikę. Czynsz również opłacony został z projektu, lokatorki ponoszą odpłatność za media, ale nie wyższą niż 50 zł miesięcznie.

20.01.2020 Starachowice. Mieszkanie chronione dla wychowanków pieczy zastępczejFot. Anna Głąb / Radio Kielce

Dziewczyny do pomocy i opieki mają 3 osoby, które wprowadzają je w funkcjonowanie w życiu codziennym. Z koordynatorką projektu, czyli pracownikiem socjalnym, gotują, sprzątają, płacą rachunki. Choć dziewczęta nie chciały wypowiadać się do mikrofonu, to w prywatnej rozmowie podkreślały, że mieszkanie bardzo im się podoba, szczególnie do gustu przypadły im meble. Każda z nich ma do dyspozycji jeden pokój, wspólnie użytkują kuchnię i łazienkę.

Projekt zakłada, że mieszkanie będzie użytkowane przez sześć lat przez osoby, które funkcjonowały w pieczy zastępczej. To pozwoli na cztery półtoraroczne tury, później podopieczni powinni samodzielnie funkcjonować.

20.01.2020 Starachowice. Mieszkanie chronione dla wychowanków pieczy zastępczejFot. Anna Głąb / Radio Kielce

Remont i wyposażenie mieszkania kosztowały około 70 tys. zł. Obecnie w Starachowicach są jeszcze dwa mieszkania chronione dla osób, które wyszły z pieczy zastępczej. Każde z nich jest jednoosobowe.

Reklama