Marcin Pasiarski: pilotaż sieci onkologicznej przynosi efekty [OGLĄDAJ]

Data publikacji: 21.01.2020 08:30 / Data aktualizacji: 21.01.2020 08:41
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
21.01.2020. Kielce. Marcin Pasiarski - kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku w ŚCO

21.01.2020. Kielce. Marcin Pasiarski - kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku w ŚCO
Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Wprowadzony rok temu pilotaż sieci onkologicznej już dziś przynosi efekty. Jak mówi profesor Marcin Pasiarski, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku w Świętokrzyskim Centrum Onkologii - dla chorych to przede wszystkim skrócenie czasu oczekiwania na diagnostykę i terapię, a w efekcie lepsza jakość leczenia.

Gość Radia Kielce dodał, że po roku jeszcze trudno dokładnie ocenić, na ile zmieniły się parametry dotyczące poprawy zdrowia osób cierpiących na choroby onkologiczne, ale samo wprowadzenie rygorystycznych procedur już spowodowało, że szybciej otrzymują oni konkretną pomoc medyczną, co w przypadku chorób onkologicznych często decyduje o możliwości całkowitego wyzdrowienia lub znacznego przedłużenia życia.

Jak przypomniał - pilotaż obejmuje pięć najczęściej występujących u nas nowotworów: jelita grubego, prostaty, płuca, piersi i jajnika. 1600 osób, u których stwierdzono takie schorzenia mają przydzielonego specjalnego koordynatora medycznego, który planuje dla nich pełną diagnostykę i terapię oraz utrzymuje z nimi bezpośredni kontakt.

Dzięki temu pacjenci szybciej są leczeni, a co istotne raporty z każdego etapu terapii są przesyłane do instytucji zajmujących się pilotażem programu onkologicznego.

Dzięki temu dokładnie wiadomo kiedy pacjenci zostali przyjęci, jakiej diagnostyce i terapii ich poddano oraz jakie są ich wyniki. To wszystko podnosi jakość leczenia, ponieważ na każdym etapie można sprawdzić czy podjęte działania spełniają określone normy.

Bardzo ważnym elementem tego systemu jest koordynator, dzięki któremu - jak powiedział profesor Pasiarski - chorzy nie błądzą po systemie ŚCO, ale mają bardzo precyzyjnie określone spotkania, badania czy terapie. Program pilotażowy będzie w województwie świętokrzyskim prowadzony jeszcze przez rok.

adv adv
Wiadomości
Reklama