Wiosna w ogrodzie botanicznym

Data publikacji: 21.01.2020 13:31
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
21.01.2020. Kielce. Ogród botaniczny. Wrzośce

21.01.2020. Kielce. Ogród botaniczny. Wrzośce
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Choć mamy kalendarzową zimę, do kieleckiego Ogrodu Botanicznego zapukała wiosna. Niektóre rośliny już zakwitły. To m.in. różnokolorowe wrzośce, miodunka wąskolistna, ciemiernik czerwony. Widać już przebiśniegi.

Z kolei na kasztanowcach i lilakach pojawiły się pąki. Niektóre z drzew szykują się także do wypuszczenia listków.

Jak wyjaśnia Bartosz Piwowarski, zastępca kierownika w Ogrodzie Botanicznym, winna temu jest pogoda. Dodatnie temperatury powodują, że niektóre rośliny zaczęły kwitnąć czy się rozwijać.

- Dla nas widok kwitnących roślin w środku zimy jest bardzo miły. Natomiast dla samych roślin to sytuacja niebezpieczna. Gdyby przyszły mrozy zaawansowane pąki mogą jeszcze przemarznąć i wówczas rośliny już nie zakwitną - wyjaśnia Bartosz Piwowarski.

Zima z plusowymi temperaturami nie sprzyja także leśnikom, dla których problemem jest również brak śniegu - informuje Monika Karst, rzecznik Nadleśnictwa Kielce.

- Już wiemy, że w lasach będzie sucho, ponieważ nie ma śniegu, który później sukcesywnie oddawał wilgoć i dzięki temu mieliśmy dłuższy czas nawilżenia  gleby. Gdyby wiosna okazała się ciepła i wilgotna, to należy spodziewać się ataków ze strony owadów i patogenów grzybowych - dodaje Monika Karst.  

Brak śniegu przyczynia się również m.in. do osłabienia drzewostanu. Zima z temperaturami na plusie nie pozwala także leśnikom na wykonywanie niektórych prac związanych z gospodarką leśną. Na terenach podmokłych można je wykonywać wtedy, gdy jest mróz, ponieważ tylko w tym czasie można na te tereny wjechać.

Podobne wiadomości
Reklama