Krzemionki to nie tylko kopalnia, teraz czas na otoczenie

Data publikacji: 21.01.2020 14:31
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
15.09.2018 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Rozpoczęły się działania, dzięki którym ma powstać park kulturowy w otoczeniu kopalni w Krzemionkach. Cały teren pradziejowego górnictwa, od lipca ubiegłego roku wpisany jest na listę dziedzictwa UNESCO. Umieszczenie w spisie najważniejszych zabytków świata uzależnione było właśnie od utworzenia tzw. parku kulturowego.

Powołano już zespół, któremu merytorycznie przewodniczyć ma planista Janusz Korzeń, twórca m.in. parku kulturowego Kotliny Jeleniogórskiej, który obejmuje obszar kilku gmin.

Dyrektor muzeum dr Andrzej Przychodni przypomina, że park ma umożliwić zwiedzanie wszystkich składowych rejonu pradziejowego górnictwa. Chodzi o kopalnie w: Krzemionkach, Borowni i Koryciźnie, a także wzgórze Gawroniec, gdzie znajdowała się osada ludzi neolitu.

- W obrębie samego pola górniczego na Krzemionkach, teren udostępniony czy podziemna trasa, to zaledwie promil tego, z czym mamy do czynienia – mówi Andrzej Przychodni. Podczas tworzenia parku kulturowego trzeba będzie zastanowić się nad formułą zwiedzania, aby każdy kto zechce, mógł zapoznać się z całością tej przestrzeni.

Zadanie utworzenia parku ciąży na trzech samorządach: Bodzechów, Ćmielów i Ożarów. Jak dodaje Andrzej Przychodni, do porozumienia zostaną zaproszone także inne dwie gminy, aby zwiększyć obszar parku. To Bałtów, gdzie na terenie Wólki Bałtowskiej znajdują się archeologiczne pozostałości oraz gmina Wojciechowice z Mierzanowicami. Od nazwy tej wsi powstało określenie kultura mierzanowicka, która jako ostatnia eksploatowała złoża w Krzemionkach.

Jedyny park kulturowy w regionie świętokrzyskim istnieje w Końskich.

Reklama