Pacjencie! Powiedz: sprawdzam!

Data publikacji: 21.01.2020 14:48
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Świętokrzyski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia rozpoczyna akcję skierowaną do pacjentów, którzy korzystają z różnego rodzaju form rehabilitacji. Jak informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego NFZ, do instytucji napływają sygnały, że rehabilitanci czasami skracają właściwy czas zabiegów.

- Celem rehabilitacji jest przywrócenie sprawności fizycznej, zmniejszenie bólu, czy poprawa komfortu życia. Jeżeli zdarza się, że pacjent notorycznie ma skracany czas zabiegu, powinien zgłosić to do nas - mówi Beata Szczepanek.

W zależności od stanu zdrowia pacjenta, rehabilitacja może być przeprowadzana w szpitalu, w warunkach ambulatoryjnych lub w warunkach domowych. Jak dodaje Beata Szczepanek, warto wiedzieć, że szczególnie w przypadku rehabilitacji domowej, NFZ płaci za wykonanie zalecanej przez lekarza liczby zabiegów w zalecanym czasie.

- Pacjent powinien pamiętać też o tym, żeby nie podpisywać karty zabiegowej przed rozpoczęciem rehabilitacji. Chory najpierw powinien być poddany tym wszystkim zabiegom, które ma przepisane, a kartę podpisać dopiero po ich wykonaniu przez rehabilitanta – dodała rzecznik.

Czas trwania poszczególnych zabiegów rehabilitacyjnych, czy ćwiczeń określa rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia.

Reklama