Koncerty, konferencje i wystawy. Przygotowania do 40. rocznicy powstania „Solidarności”

Data publikacji: 21.01.2020 16:43
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jak będą wyglądały obchody 40-lecia powstania NSZZ „Solidarność” w województwie świętokrzyskim? O tym zadecyduje specjalny komitet organizacyjny ds. obchodów jubileuszu podpisania porozumień sierpniowych z 1980 roku.

We wtorek odbyło się pierwsze spotkanie gremium, w skład którego weszli m.in. członkowie zarządu świętokrzyskiej „Solidarności” oraz przedstawicie instytucji i organizacji zajmujących się upamiętnianiem i kultywowaniem ważnych rocznic historycznych.

Jak informuje Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej „Solidarności”, celem komitetu jest przygotowanie takiego harmonogramu wydarzeń, aby obchody rocznicy spotkały się z jak największym zasięgiem społecznym.

- W ramach obchodów rocznicowych odbędzie się m.in. szereg dyskusji oxfordzkich z udziałem młodzieży, dotyczących dziedzictwa „Solidarności” i jego roli dla współczesnych pokoleń. Przygotowane zostaną także liczne wystawy oraz sesja popularnonaukowa z udziałem historyków i wykładowców - podkreśla.

Waldemar Bartosz dodaje, że w ramach obchodów rocznicy porozumień sierpniowych nie zabraknie także wydarzeń kulturalnych. Odbędzie się m.in. koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

W przygotowanie obchodów 40-lecia podpisania porozumień sierpniowych w regionie włączył się także Instytut Pamięci Narodowej. Jak mówi Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN, wydarzenia przygotowane przez instytucję skupią się przede wszystkim na zobrazowaniu początków „Solidarności” w województwie świętokrzyskim.

- Będziemy przygotowywać wystawę pokazującą fenomen „Solidarności”, główne założenia organizacji - 21 postulatów, a także m.in. strajki w miejscowościach regionu, które rozpoczęły marsz ku wolności - dodaje.

Dorota Koczwańska-Kalita podkreśla, że na obchody rocznicy IPN będzie chciał zaprosić młodzież, aby poznać opinie i sposób postrzegania „Solidarności” przez młode pokolenie.

- Przygotowujemy dwa ciekawe konkursy. Pierwszy z nich polega na przeprowadzeniu audycji radiowej ze świadkiem historii. Natomiast w tym drugim, młodzież będzie musiała przygotować vloga dotyczącego początków „Solidarności” z udziałem osób pamiętających tamte wydarzenia - zaznacza.

Główne obchody 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” w regionie odbędą się 31 sierpnia. Od 2005 roku w tym dniu obchodzone jest święto państwowe - Dzień Solidarności i Wolności.

W skład komitetu organizacyjnego jubileuszu 40-lecia podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” weszli m.in.:

Waldemar Bartosz - przewodniczący NSZZ „Solidarność” Regionu Świętokrzyskiego;

Mieczysław Gójski - zastępca przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Regionu Świętokrzyskiego;

Dorota Koczwańska-Kalita - naczelnik kieleckiej delegatury IPN;

Marek Maciągowski - dyrektor naukowy Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej;

Andrzej Antoniak - biblioteka uniwersytecka;

Wiesława Rutkowska - dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach;

Patrycja Zatorska-Milewska - delegatura IPN Kielce;

Augustyna Nowacka – dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury;

Edyta Bobryk – zastępca dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury;

Jarosław Machnicki - dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury;

Janusz Knap - prezes Polskiego Radia Kielce;

Przemysław Predygier - dyrektor TVP3 Kielce;

Jarosław Zmyślny - TVP3 Kielce;

Paweł Perchel - przewodniczący świętokrzyskiej rady konsultacyjnej ds. działaczy opozycji antykomunistycznej.

adv adv
Wiadomości
Reklama