Marian Buras: nie dopuścimy do zróżnicowania cen

Data publikacji: 22.01.2020 08:30 / Data aktualizacji: 22.01.2020 10:20
Autor: Marek Orkisz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Marian Buras - burmistrz Morawicy

Marian Buras - burmistrz Morawicy
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Apel do wojewody, prezydenta Kielc, radnych miejskich, a także poszczególnych klubów zamierzają wystosować włodarze gmin z powiatu kieleckiego w sprawie ujednolicenia opłat za odbiór śmieci w Promniku. Takie decyzje podjęli podczas spotkania w Chęcinach burmistrzowie i wójtowie z powiatu kieleckiego.

Burmistrz Morawicy Marian Buras mówi, że dokument będzie zawierał opinię prawną dotyczącą decyzji kieleckich radnych oraz jej skutków. W praktyce oznacza to, że mieszkańcy podkieleckich gmin mogą zapłacić za wywóz śmieci więcej niż kielczanie.

Jest to związane z decyzją kieleckiej rady miasta, która wprowadziła ulgi za odpady wywożone z miasta. Burmistrz liczy, że ten zapis się zmieni. Jak zauważył gość Radia Kielce, także decyzja radnych nie była w tej sprawie jednomyślna, ponieważ jedynie 8 osób poparło uchwałę, a 12 wstrzymało się od głosu.

Marian Buras dodał, że w tej sprawie samorządowcy wystąpią także do wojewody świętokrzyskiego, który może uchylić uchwały podejmowane z naruszeniem prawa.

Burmistrz przypomina, że z umowy z 2012 roku pomiędzy Kielcami, a gminami które zobowiązały się do wywożenia odpadów do Promnika, wynika, że wszystkie podmioty mają być traktowane równo. Jak się okazuje, innego zdania jest dyrektor Promnika, który uważa, że umowa nie została wprowadzona w życie.

Burmistrz liczy, że rozmowy przyniosą rezultat. W przeciwnym razie zamierza wykorzystać wszystkie możliwości prawne, aby nie dopuścić do zróżnicowania cen.

Sprawą zamierza zainteresować Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Fundusz Ochrony Środowiska.

- Nie możemy dopuścić do zróżnicowania cen, ponieważ to otwarcie drogi do kolejnych niekorzystnych dla nas rozwiązań - mówi Marian Buras.

- Problem z Promnikiem i awaria systemu pokazuje, że w naszym regionie potrzebna jest kolejna tego typu instalacja - dodaje burmistrz.

Reklama