Jędrzejów również pamiętał o powstańcach

Data publikacji: 23.01.2020 06:23
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
23.01.2020. Jędrzejów. Obchody 157. rocznicy powstania styczniowego. Na zdjęciu od lewej Marcin Piszczek   burmistrz Jędrzejowa Marek Godlewski  regionalista pracownik Straży Miejskiej w Jędrzejowie Sylwia Wróblewska  pracownik UM w Jędrzejowie pracownik Straży Miejskiej w Jędrzejowie

23.01.2020. Jędrzejów. Obchody 157. rocznicy powstania styczniowego. Na zdjęciu (od lewej): Marcin Piszczek - burmistrz Jędrzejowa, Marek Godlewski - regionalista, pracownik Straży Miejskiej w Jędrzejowie, Sylwia Wróblewska - pracownik UM w Jędrzejowie pracownik Straży Miejskiej w Jędrzejowie
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Jędrzejów pamięta o poświęceniu powstańców styczniowych. Wspominając 157. rocznicę wybuchu powstania przedstawiciele miasta zapalili znicze i zawiesili biało-czerwone szarfy na grobach powstańców. W mogiłach spoczywa ok 40 osób, które brały czynny udział w walkach w latach 1863-1864.

Na cmentarzu Świętej Trójcy jest pięć takich mogił.

- Wśród nich poświęcona pamięci Bellardiego, Suwalskiego, Skąpskiego, Kwiecińskiego i 30 nieznanych powstańców z 1863 roku. Pomnik został ufundowany przez młodzież Seminarium Nauczycielskiego w 1928 roku, w 10 rocznicę odzyskania Niepodległości Polski.

Jak powiedział Marcin Piszczek, w mogile pochowani zostali uczestnicy powstania styczniowego, którzy zginęli podczas różnych potyczek i bitew na Ziemi Jędrzejowskiej m.in. pod Ciernem, Jędrzejowem, Jakubowem, Warzynem i Mierzwinem. Tych potyczek i bitew było ponad 30. Jedna z największych walk Powstania Styczniowego rozegrała się pod Małogoszczem 24 lutego 1863 roku.

- 22 stycznia, w rocznicę powstania styczniowego, nasza obecność na cmentarzach jest zobowiązaniem i oddaniem hołdu tym, którzy walczyli o naszą wolność - dodał burmistrz Piszczek.

Regionalista Marek Godlewski zaznaczył, że na Cmentarzu Św. Trójcy oprócz zbiorowej mogiły znajdują się jeszcze cztery indywidualne nagrobki: Edwarda Szreniawskiego, Mateusza Sobolewskiego, Jana Chrząstkowskiego i Wincentego Górskiego. Z kolei na Cmentarzu Klasztornym jest grób Romana Pękalskiego. Niektórzy z tych powstańców doczekali wolnej Polski.
Regionalista poprowadził też lekcje historii na temat powstania z uczniami SP Nr 5 i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Jędrzejowa. Podobna lekcja ma również odbyć w "jędrzejowskiej trójce”.

Jak dodał Marek Godlewski, są plany, aby w przyszłym roku z okazji rocznicy wybuchu powstania styczniowego zorganizować marsz do Cierna, gdzie powstańcy stoczyli jedną z bitew.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama