Krzysztof Lipiec: sędziowie zamiast przestrzegać Konstytucji sami ją łamią

Data publikacji: 23.01.2020 10:29
Autor: Marek Orkisz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Krzysztof Lipiec - prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości

Krzysztof Lipiec - prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Konstytucje trzeba mieć w sercu i ją wypełnić, a nie nosić na manifestacjach - powiedział poseł Krzysztof Lipiec komentując protesty sędziów dotyczące planowanych reform wymiaru sprawiedliwości.

Jak zauważył lider świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości, protestujący sędziowie są w zdecydowanej mniejszości wobec prawników sumienne wypełniających swoje obowiązki. Jak pokazuje praktyka i patologie do których dochodzi, wymiar sprawiedliwości także potrzebuje reformy. Nie mogą sędziowie uzurpować sobie prawa do bycia jednocześnie władzą ustawodawczą i sądowniczą - zauważył poseł.

Tymczasem zamiast przestrzegać Konstytucji sami ją łamią. O tym, czy dane prawo jest zgodne z Konstytucją, oraz jak rozwiązać spory kompetencyjne pomiędzy poszczególnymi organami władzy państwowej decyduje Trybunał Konstytucyjny.

Jeżeli są jakieś wątpliwości to inne organy powinny poczekać na jego orzeczenie. Tymczasem dziś Sąd Najwyższy ma wypowiedzieć się w sprawie wątpliwości prawnych dotyczących sędziów powołanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. - To łamanie prawa, prowadzące do bałaganu i anarchii - mówi Krzysztof Lipiec. Sad Najwyższy nie może stawiać się ponad Trybunał Konstytucyjny orzekając w sprawach do których nie został powołany.

Parlamentarzysta odniósł się także do dzisiejszego spotkania w Jerozolimie, na którym zabraknie prezydenta Polski. - Trudno powiedzieć co powie Władymir Putin, ale po jego ostatnich atakach na nasz kraj - spotkał się z krytyką przywódców wielu państw. Mam nadzieję, że wszystkie przemówienia będą się koncentrować na oddaniu pamięci ofiarom Holokaustu.

Reklama