Szkoły dostaną pieniądze na posiłki

Data publikacji: 23.01.2020 13:39
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Kielce. 14.04.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Nawet 80 tys. złotych wsparcia mogą dostać szkoły planujące modernizację lub doposażenie stołówki. Pieniądze pochodzą z rządowego programu „Posiłek w domu i szkole”. W ubiegłym roku z dofinansowania skorzystało 720 szkół w Polsce, z czego 30 w województwie świętokrzyskim.

Anna Ostrowska, rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej mówi, że możliwość zjedzenia gorącego posiłku w szkole przekłada się na wyniki edukacyjne uczniów.

- Dziecko głodne nie będzie w stanie zapamiętać co się dzieje na lekcji, nie będzie skupione. Dziecko głodne nie będzie mogło normalnie funkcjonować, dlatego jest dla nas priorytetem, aby uczniowie mogli zjeść przynajmniej jeden ciepły posiłek w ciągu dnia - informuje Anna Ostrowska.

Jak dodaje, pierwszy rok funkcjonowania programu pokazuje, że był on bardzo potrzebny. Potwierdza to Małgorzata Pietrzykowska, kierownik świetlicy w Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Piekoszowie. Dzięki rządowemu wsparciu w wysokości 80 tys. złotych, szkoła zrobiła duży remont kuchni, holu, łazienki i magazynu. Zakupiono też nowoczesne wyposażenie, na przykład lodówki, zmywarki, krajalnice. Małgorzata Pietrzykowska podkreśla, że dobrze działająca kuchnia i stołówka, są w każdej szkole niezbędne.

- Dla dzieci obiad w szkole często jest pierwszym posiłkiem w ogóle. Szybkie tempo życia rodziców sprawia, że wiele dzieci nie je śniadań, bo nie ma czasu na ich przygotowanie. Gorący obiad pozwala uczniom lepiej funkcjonować na lekcjach - uważa Małgorzata Pietrzykowska.

Szkoła w Piekoszowie wydaje dziennie tysiąc obiadów. Część z nich jest dowożona do innych podstawówek w gminie.

Również Elżbieta Rasała, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 15 im. Tadeusza Kościuszki w Kielcach skorzystała z programu „Posiłek w domu i szkole”. Za te pieniądze dokupiono wyposażenie kuchni, adaptowane są także pomieszczenia, dzięki czemu będzie można powiększyć stołówkę.

Program „Posiłek w domu i szkole” potrwa do roku 2023. Do podziału w tym roku jest 40 mln złotych. Dyrektor szkoły, który chciałby dostać rządowe dofinansowanie powinien do 15 kwietnia złożyć wniosek do swojego organu prowadzącego. Ten przekazuje go do wojewody.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama