Wspólna modlitwa chrześcijan

Data publikacji: 24.01.2020 07:23
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Biskup Krzysztof Nitkiewicz

Biskup Krzysztof Nitkiewicz
Fot. Kuria Diecezjalna w Sandomierzu

Dziś w Sandomierzu odbędą się uroczystości ekumeniczne z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. W bazylice katedralnej o godzinie 18.15 rozpocznie się nabożeństwo z udziałem przedstawicieli różnych kościołów.

Oprócz duchowieństwa katolickiego będą także księża prawosławni, członkowie kościoła ewangelicko-augsburskiego, polsko-katolickiego oraz metodyści.

Gościem uroczystości będzie prawosławny chór kameralny z parafii świętego Jana Klimaka z Warszawy. Wydarzeniem towarzyszącym nabożeństwu będzie wykład na temat ikon. Jak powiedział biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, w religii wschodniej ikona pojmowana jest jako okno, przez które można oglądać niebo, Boga i świętych.

- Przez to okno wpada też światło i boża łaska - podkreśla.

Zdaniem biskupa Krzysztofa Nitkiewicza, istnieje potrzeba budowy jedności, ponieważ we współczesnym świecie jest wiele podziałów, wciąż słyszy się o wojnach i zamachach.

- Musimy budować relacje oparte na otwartości, życzliwości i tolerancji - podkreślił biskup Nitkiewicz.

Przypomniał, że w tym roku przypada 450. rocznica podpisania Zgody Sandomierskiej. Był to pierwszy na świecie dokument ekumeniczny podpisany przez przedstawicieli polskich protestantów z wyjątkiem arian.

- Dokument stanowił obronę przeciwko kontrreformacji, ale dzięki niemu w Polsce nie było wojen religijnych i Rzeczpospolita szlachecka była państwem tolerancyjnym - dodał.

Reklama