Autokary pod specjalnym nadzorem

Data publikacji: 24.01.2020 10:58
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
24.01.2020. Kielce. Otwarcie punktu kontroli autokarów przy

24.01.2020. Kielce. Otwarcie punktu kontroli autokarów przy "Suzuki Arenie"
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Przed wyjazdem na wycieczkę warto sprawdzić, czy autokar, którym będziemy podróżować, jest sprawny technicznie - przypomina świętokrzyska policja. Aby ułatwić to zadanie, dziś przy stadionie Korony na ulicy Ściegiennego w Kielcach został otwarty punkt kontroli autobusów. Pojazdy będą sprawdzane przez policjantów, a także funkcjonariuszy Inspekcji Transportu Drogowego.

Inspektor Artur Bielecki, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Kielcach informuje, że podczas kontroli mundurowi przyjrzą się m.in. jaki jest stan techniczny pojazdu.

- Chodzi przede wszystkim o podstawowe wyposażenie autokaru, tachograf, a także stan ogumienia i sprawność hamulców. Policjanci skontrolują także stan trzeźwości kierowcy - wymienia.

Od 3 do 7 lutego w punkcie kontroli autobusów będą także inspektorzy transportu drogowego. Krzysztof Tosnowiec, szef kieleckiego oddziału ITD informuje, że funkcjonariusze będą zajmować się przede wszystkim kontrolą czasu pracy kierowcy.

- Jeżeli osoba prowadząca pojazd jest zmęczona, może doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku - dodaje.

Nadkomisarz Tomasz Janik, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach mówi, że w związku z tym, że w innych regionach rozpoczęły się już ferie, funkcjonariusze skontrolowali około 30 autobusów. Nie było w nich usterek technicznych. Jak dodaje, policjanci muszą także sprawdzać stan licznika w pojeździe i porównują go z danymi wprowadzonymi podczas ostatniego przeglądu technicznego.

Naczelnik przypomina, że każdy kierowca, który wybiera się w podróż, powinien być wypoczęty i trzeźwy.

- On przewozi na wypoczynek dzieci, młodzież lub osoby dorosłe. Jego obowiązkiem jest dowieźć ich bezpiecznie. Cieszymy się z faktu, że większość kierowców zdaje sobie z tego sprawę - mówi nadkom. Tomasz Janik.

Wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak jest zadowolony z faktu, że funkcjonariusze po raz kolejny zdecydowali się otworzyć punkt kontroli autokarów w Kielcach.

- Staje się to już tradycją. W tym miejscu autobusy wyjeżdżające na ferie z naszymi dziećmi mogą zostać profesjonalnie sprawdzone. Dzięki temu, jako rodzice mamy pewność, że pojazd, którym się poruszają, jest bezpieczny - powiedział.

Punkt w Kielcach będzie otwarty do 7 lutego w godzinach 6.00-10.00. Jeżeli ktoś chce sprawdzić autokary w innych miejscach regionu, wystarczy skontaktować się z policją.

Podobne wiadomości
adv adv
Wiadomości
Reklama