Dwie powstańcze rocznice w Opatowie

Data publikacji: 24.01.2020 15:44
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
24.09.2020. Opatów. Uroczystości przy mogile pomordowanych powstańców

24.09.2020. Opatów. Uroczystości przy mogile pomordowanych powstańców
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

157. rocznicę wybuchu powstania styczniowego oraz 100. rocznicę ufundowania żeliwnego krzyża na grobie młodych powstańców upamiętnili mieszkańcy Opatowa. Uczestnicy uroczystości zgromadzili się na promenadzie, gdzie znajduje się mogiła sześciu młodych ludzi, straconych przez Rosjan 30 kwietnia 1864 roku.

Jak mówi prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskim Zbigniew Zybała, o powstaniu w Opatowie i jego okolicach można opowiedzieć wiele, ale ciekawa jest też historia krzyża od stu lat widniejącego na mogile.

– Został ufundowany przez jednostkę wojskową, która działała w okresie międzywojennym w II Rzeczpospolitej. Ta jednostka walczyła w wojnie polsko-bolszewickiej, a także w wojnie obronnej września 1939 roku – informuje Zbigniew Zybała. Dodaje, że dzisiejsze uroczystości to zbiorcze upamiętnienie tych, którzy walczyli.

Uroczystości odbyły się po raz pierwszy przy odnowionej mogile, informuje Tomasz Staniek, starosta opatowski. – Mogiła była zaniedbana. Teraz mamy piękne miejsce, w którym nasi bohaterowie mogą godnie spoczywać – mówi starosta. Jak podkreśla, opatowskie szkoły opiekują się takimi miejscami pamięci, aby wzbudzać w młodych osobach patriotyzm oraz uczyć historii.

Maciej Witkowski i Karol Głąb z II klasy mundurowej Zespołu Szkół nr 1 w Opatowie mówią, że dla nich podobne uroczystości mają głębszy sens. Interesują się historią i uważają, że tradycję należy podtrzymywać, choć przyznają, że niewielu ich rówieśników ma podobne podejście.

– Dzięki tym, którzy polegli na polu walki mamy kraj. Powinniśmy ich upamiętniać – mówi Karol Głąb. Z kolei Maciej Witkowski uważa, że jako uczeń klasy mundurowej musi wiedzieć co działo się dawniej, ponieważ wydarzenia z przeszłości wpłynęły na teraźniejszość.

Edyta Gwoździk, nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół nr 1 w Opatowie, ale także koordynator klas mundurowych informuje, że uczniowie mają do czynienia kilka razy w roku z żywą historią. Obecność na uroczystościach w ważnych dla opatowian miejscach to jeden z elementów, który wpływa na większą świadomość historyczną młodych osób.

Uczestnicy uroczystości złożyli przy mogile biało-czerwone kwiaty oraz znicze.

Reklama