Bezpłatne badania kolonoskopowe w szpitalu w Starachowicach

Data publikacji: 24.01.2020 17:54
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

100 osób będzie mogło skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w kierunku wczesnego wykrywania raka jelita grubego.

Kolonoskopia będzie wykonywana w Szpitalu Powiatowym w Starachowicach. Jak informuje Małgorzata Kałuża, rzecznik lecznicy, akcja profilaktyczna skierowana jest głównie do osób z tzw. grupy ryzyka, czyli po 50. roku życia lub młodszych obciążonych genetycznie.

- Bezpłatne badania przeznaczone są dla osób w wieku od 50 do 65 lat niezależnie od wywiadu rodzinnego. Z kolonoskopii mogą również skorzystać osoby w przedziale wiekowym 40- 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego oraz osoby w wieku 25- 49 lat, u których w rodzinie występuje dziedziczny rak jelita grubego - mówi Małgorzata Kałuża.

Natomiast z bezpłatnych badań kolonoskopowych wykluczone są osoby, które w ciągu ostatnich 10 lat miały przeprowadzone takie badanie lub mają objawy kliniczne sugerujące istnienie raka jelita grubego.

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że badanie kolonoskopowe wykrywa polipy u ponad 25 proc. badanych, a ich usunięcie znacznie ogranicza ryzyko choroby. Bezobjawowy rak wykrywany jest u 1 na 125 badanych.

Szacuje się, że każdego roku o schorzeniu dowiaduje się 400 tys. osób. Niestety niemal połowa z nich umiera ze względu na zbyt późne jego rozpoznanie.

Reklama