W Kielcach odkrywają zapomnianą sztukę walki

Data publikacji: 25.01.2020 07:28
Autor: Kamil Król / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
25.01.2020. Kielce. Zajęcia w klubie Szermierka Kielce

25.01.2020. Kielce. Zajęcia w klubie Szermierka Kielce
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Umiejętności władania szablą, mieczem długim, kordem, czy puklerzem można nauczyć się podczas ćwiczeń w klubie Szermierka Kielce. Sztuka władania szablą polską jest nieco zapomniana. Została wyparta przez francuskie i włoskie sztuki władania bronią i nigdy już nie odrodziła się w pierwotnej postaci.

Prowadzący zajęcia Cezary Mieleniewski wspomina, że w latach 90. ubiegłego wieku podczas odtwarzania materiałów, które pozostały po ciężkich czasach zaborów, udało się odnaleźć cenne informacje, jak ta sztuka walka mogła wyglądać.

- Początki uprawiania szermierki w Kielcach sięgają 1999 roku. Wtedy powstał klub, który na początku miał być grupą rekonstrukcyjną i mieć za zadanie jedynie udział w pokazach, czy walkach rycerskich - wspomina.

Część osób skoncentrowała się jednak na dokładnym odtworzeniu dawnych sztuk walki na podstawie dawnych traktatów, czy pamiętników, które pochodzą z XIII i XIV wieku i zostały napisane oraz zilustrowane przez mistrzów lub ich uczniów.  

- Po 20 latach trenowania tej sztuki walki, dokładnie wiem i mogę każdego nauczyć, jak władać polską szablą, jak nasi pradziadowie to robili i dlaczego wszystkie narody wokół trzęsły się ze strachu przed Polakiem, który trzymał w ręku szablę - dodaje prowadzący.

25.01.2020. Kielce. Zajęcia w klubie Szermierka KielceFot. Kamil Król / Radio Kielce

Zdaniem Cezarego Mieleniewskiego, sztuka władania szablą jest całkowicie bezpieczna.

- Nie walczymy prawdziwymi szablami. Osoby, które są początkujące, nie dostają metalu. Ponadto osoby, które zaczynają przygodę z szermierką boją się brać taką broń od razu do ręki. Używamy broni tzw. piankowej. Można nią walczyć bez żadnych ochraniaczy i jest dostosowana wielkością zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Z biegiem czasu, gdy zawodnicy posiądą już większe umiejętności, otrzymują broń bez pianki. Aby jej używać konieczne są ochraniacze. Finalnie każdy uczestnik zajęć potrafi władać metalową bronią, jak długie miecze, kordy, rapiery, szpady dworskie, czy szable - objaśnia.

Ostrza wszystkich rodzajów broni są tępe. Ostrych używa się tylko podczas turniejów cięcia, gdzie cięte są przeszkody martwe. Podczas walki nie wolno używać tego rodzaju ostrej broni.

- Szermierka nie jest drogim sportem. Każdy, kto przychodzi na zajęcia otrzymuje od klubu broń i maskę. Rzadko zdarzają się kontuzje, a jeśli ktoś myśli o jakiejś dyscyplinie, która ma poprawić kondycję fizyczną, to szermierka jest dla niego - przekonuje.

Na zajęcia przychodzą przeważnie mężczyźni, ale zdarzają się również kobiety. Zofia Stęplewska, zafascynowana bohaterami książek, zdecydowała się rozpocząć naukę władania szablą.

- Jestem zafascynowana Tolkienem, interesuję się również fantastyką i postanowiłam sama spróbować i zrobić to, co robili bohaterowie moich ulubionych książek. Byłam dopiero na trzecich zajęciach, ale ćwiczenia bardzo mi się podobają i widzę postępy u siebie. Poza tym lubię typowo męskie sporty i zostałam bardzo miło przyjęta przez męską część uczestników - podkreśla.

Na zajęcia szermierki mogą przychodzić nawet dzieci. Dyscyplina uczy odwagi, pokory i czystej gry. Mile widziane są również osoby, które interesuje historia. Wszelkie informacje o klubie i o tym, kiedy odbywają się zajęcia można znaleźć na profilu społecznościowym stowarzyszenia, wpisując w wyszukiwarce adres: Szermierka Kielce.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama