Studio Polityczne: czy PiS chce naprawić wymiar sprawiedliwości w Polsce?

Data publikacji: 25.01.2020 17:00
Autor: Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
26.01.2020. Radio Kielce. Studio Polityczne. Na zdjęciu od lewej Krzysztof Słoń  senator PiS Katarzyna CzechKruczek  radna Rady Miasta Kielce Czesław Siekierski  poseł PSLKukiz15 Dawid Lewicki  Konfederacja Wolność i Niepodległość i Jacek Skórski  SLD

26.01.2020. Radio Kielce. Studio Polityczne. Na zdjęciu (od lewej): Krzysztof Słoń - senator PiS, Katarzyna Czech-Kruczek - radna Rady Miasta Kielce, Czesław Siekierski - poseł PSL-Kukiz'15, Dawid Lewicki - Konfederacja Wolność i Niepodległość i Jacek Skórski - SLD
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Czy Prawo i Sprawiedliwość chce naprawić wymiar sprawiedliwości w Polsce, czy tak, jak twierdzi opozycja i część środowiska prawniczego, dąży do ograniczenia niezależności sędziów? Ten temat wywołał burzliwą dyskusję w Studiu Politycznym Radia Kielce.

 

Senator Krzysztof Słoń podkreślił, że rząd PiS-u dąży do zreformowania systemu sprawiedliwości, ale jest to zadanie trudne, obarczone kilkudziesięcioletnim okresem wypaczeń i terroru komunistycznego oraz obecnym, prowokacyjnym zachowaniem części polityków, reprezentujących kraj na forum unijnym, którzy zmierzają do ograniczenia naszej suwerenności.

- Ingerencja obcych struktur w nasz system sądowniczy, czy w naszą władzę ustawodawczą to jest działanie pomniejszające polską suwerenność i policzek dla demokratycznych wyborów Polaków - powiedział Krzysztof Słoń. - Reforma jest po to, by sądy działały skutecznie i sprawiedliwie, a Polacy czuli się bezpiecznie - zaznaczył senator PiS.

26.01.2020. Radio Kielce. Studio Polityczne. Na zdjęciu: Krzysztof Słoń - senator PiSFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Z tą opinią nie zgodziła się Katarzyna Czech-Kruczek. Kielecka radna Koalicji Obywatelskiej stwierdziła, że reforma nie może wiązać rąk i kneblować ust sędziom, lecz powinna usprawniać procedury, tymczasem obecny rząd wprowadza ją w sposób chaotyczny, bez właściwego przygotowania. Sędziowie muszą być niezależni od władz państwowych - zaznaczyła. Jako adwokat ma świadomość, co doskwiera obywatelom w postępowaniach sądowych: zawiłość procedur i długotrwałość spraw, czym - jak podkreśliła - partia rządząca się nie zajmuje.

- Proponowana reforma jest przygotowana naprędce, jest jeszcze bardziej niezrozumiała dla obywatela, wzbudza wątpliwości zarówno u sędziów, jak i pełnomocników - dodała.

Katarzyna Czech-Kruczek stwierdziła, że wymiar sprawiedliwości nie może być powiązany z władzą wykonawczą i ustawodawczą.

26.01.2020. Radio Kielce. Studio Polityczne. Na zdjęciu: Katarzyna Czech-Kruczek - radna Rady Miasta KielceFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Zdaniem Czesława Siekierskiego - rządzący wykorzystali determinację Polaków i oczekiwania społeczne na potrzebę zmian w sądownictwie. Ale - jak zaznaczył poseł - obywatele pragną przede wszystkim przyśpieszenia procedur, chcą sprawiedliwych wyroków. Prawo powinno być jasne i przejrzyste - dodał parlamentarzysta Polskiego Stronnictwa Ludowego Koalicji Polskiej. Czesław Siekierski podkreślił, że sądownictwo nie może być podporządkowane władzy.

26.01.2020. Radio Kielce. Studio Polityczne. Na zdjęciu: Czesław Siekierski - poseł PSL-Kukiz'15Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dawid Lewicki z Konfederacji Wolność i Niepodległość uważa, że zmiany są konieczne, ale prawo musi być proste i zrozumiałe. Konfederacja proponuje systemową reformę, by Polacy nie musieli czekać na rozstrzygnięcia sądowe latami. Polityk powołał się na rzymską sentencję "Dura lex, sed lex" - "Twarde prawo, ale prawo", którego wymiarem byłaby chociażby kara śmierci dla morderców. Sprawy sądowe powinny być prowadzone najwyżej 30 dni. Dawid Lewicki uważa, że oddawanie władzy Zbigniewowi Ziobrze nie jest wskazane.

26.01.2020. Radio Kielce. Studio Polityczne. Na zdjęciu: Dawid Lewicki - Konfederacja Wolność i NiepodległośćFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Z kolei Jacek Skórski z Sojuszu Lewicy Demokratycznej stwierdził, że w okresie PRL-u popularne było powiedzenie "Dajcie mi człowieka, a znajdę paragraf", które teraz na powrót staje się aktualne. Obywatele boją się wypowiadać swoje poglądy na głos - zaznaczył polityk SLD. Dodał, że wymiar sprawiedliwości w Polsce nie istnieje, skoro nie brane są pod uwagę wypowiedzi i opinie wielu profesorów prawa w kwestiach konstytucyjnych i prawnych.

26.01.2020. Radio Kielce. Studio Polityczne. Na zdjęciu: Jacek Skórski - SLDFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama