Starachowiccy harcerze obchodzili jubileusz

Data publikacji: 25.01.2020 17:35
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
25.01.2020. Starachowice. Jubileusz 95lecia drużyny Hufca ZHP

25.01.2020. Starachowice. Jubileusz 95-lecia drużyny Hufca ZHP
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Najstarsza drużyna Hufca ZHP w Starachowicach oraz jedna z najstarszych w Chorągwi Kieleckiej świętuje jubileusz 95-lecia istnienia. Obchody rozpoczęły się grą terenową z wędrówką, potem odbyło się spotkanie wspomnieniowe.

W liczącej dziewięć i pół dekady historii 2. Drużyny Harcerskiej im. Mariana Langiewicza byli ludzie związani ze Starachowicami, ale także z regionem i krajem. Jak mówi drużynowy Paweł Lesiak - najważniejszy dla harcerzy zawsze był patriotyzm.

- Nasi harcerze przelewali krew podczas II wojny światowej, byli prześladowani przez stalinowski terror oraz kultywowali tradycje narodowe w nieprzychylnym czasie PRL. Szczególnym nauczycielem miłości do ojczyzny był harcmistrz Stefan Derlatka, były żołnierz AK - dodał.

Harcerze mają swoje ulubione miejsce w lasach między Starachowicami, a Wąchockiem. To polana Langiewicza, związana z powstaniem styczniowym oraz patronem drużyny.

Drużyna zajmuje się także krajoznawstwem, turystyką nizinną i wysokogórską. Nie ma swojego miejsca na wakacyjne wyjazdy, co roku wybierana jest inna miejscowość na obóz, ale ośrodek nad Lubianką stanowi całoroczną przystań dla szarych mundurów i miejsce wyjść w teren.

Podczas dzisiejszej gry terenowej mierzono się w podstawowych umiejętnościach harcerskich, a zadaniem specjalnym było przygotowanie kartki urodzinowej dla drużyny na kawałku filcu. W zmaganiach uczestniczyło siedem patroli z zaprzyjaźnionych drużyn starachowickich.

Zdaniem harcerzy - członkostwo w tej organizacji doskonale wpływa na rozwój umiejętności ogólnych, łatwiej się później odnaleźć w pracy, wśród nowych ludzi. Harcerze z 2. Drużyny im. Langiewicza odważnie podejmują życiowe wyzwania.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama