Plakaty z całej Polski na wystawie w Dworku Laszczyków

Data publikacji: 26.01.2020 09:51
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Dworek Laszczyków

Dworek Laszczyków
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Historię plakatu skansenów w Polsce pokaże najnowsza wystawa w Dworku Laszczyków w Kielcach, której wernisaż odbędzie się 11 lutego. Ekspozycja ta jest też zapowiedzią kolejnej, która odbędzie się za trzy lata.

Beata Ryń z Muzeum Wsi Kieleckiej podkreśla, że obecną wystawę tworzyło kilkadziesiąt osób.

- Inicjatorem tego przedsięwzięcia było Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Edwin Wilbik z tej instytucji zaproponował, by pokazać szerokiej publiczności w całej Polsce ten plakat unikatowy, skansenowski, ludowy, bardzo charakterystyczny i chwalić się tym naszym dorobkiem. Zaprosił muzea, które są zrzeszone w Stowarzyszeniu Muzeów na Wolnym Powietrzu, by przekazały najstarsze plakaty, fiszki do stworzenia tej wystawy - wyjaśnia.

Na ekspozycji znajdzie się także plakat przygotowany przez Muzeum Wsi Kieleckiej. To praca autorstwa Waldemara Oleszczaka, powstała w 1992 roku. Beata Ryń dodaje, że te dawne plakaty różnią się od współczesnych.

- Także ze względu na kwestie finansowe, wykonywano je ręcznie. To była bardzo kunsztowna - praca - podkreśla.

Kuratorem kieleckiej wystawy jest doktor Krzysztof Karbownik, kierownik działu badań etnograficznych Muzeum Wsi Kieleckiej. Do stolicy Świętokrzyskiego wystawa przyjedzie z Politechniki Warszawskiej, a później trafi do kolejnych ośrodków. Po Polsce będzie podróżowała do 2023 roku. Beata Ryń zapowiada, że będzie pretekstem do zorganizowania kolejnej ekspozycji.

- Żeby obecna wystawa znalazła swoich odbiorców, to trzeba stworzyć plakat, który ma ich zachęcić. Taki plakat właśnie powstaje. Natomiast założeniem tej wystawy w 2023 roku jest pokazanie tych prac, które teraz tworzymy. Mam nadzieję, że za trzy lata, kiedy państwa zaprosimy do Dworku Leszczyków, to nasz plakat będzie najładniejszy - podkreśla.

Obecnie plakaty w Muzeum Wsi Kieleckiej tworzy grafik Grzegorz Chorążek.

Reklama