Objawem tej choroby jest utykanie

Data publikacji: 03.02.2020 12:32
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
03.02.2020. Kielce. Na zdjęciu: Małgorzata Płatek - ortopodolog i fizjoterapeuta

03.02.2020. Kielce. Na zdjęciu: Małgorzata Płatek - ortopodolog i fizjoterapeuta
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

- Jałowa martwica kości - to choroba, która dotyka głównie dzieci. To zespół chorobowy, który charakteryzuje się obumieraniem tkanki kostnej - mówiła na naszej antenie w „Czasie dla zdrowia” Małgorzata Płatek, fizjoterapeuta, ortopodolog.

W przypadku tej choroby nie występują czynniki drobnoustrojów chorobotwórczych. Natomiast jej charakter jest idiopatyczny, czyli nie ma jednej konkretnej przyczyny.

Jałowa martwica kości często występuje u dzieci oraz młodzieży i najczęściej lokalizuje się w nasadach rosnących kości. Choroba dotyczy przede wszystkim dzieci, ponieważ w tym wieku naczynia krwionośne, które znajdują się w różnych obszarach rosnących kości, nie są ze sobą połączone. Brak komunikacji pomiędzy naczyniami krwionośnymi powoduje, że niektóre obszary kości są znacznie mniej ukrwione, a co za tym idzie do kości nie są dostarczane niezbędne substancje odżywcze oraz tlen - wyjaśniała Małgorzata Płatek.

W początkowej fazie choroby pojawiają się niewielkie dolegliwości bólowe kończyny. Osoba chora zaczyna oszczędzać jedną kończynę, co może objawiać się np. jako utykanie. Po odpoczynku objawy ustępują. Warto dodać, powiedziała nasza rozmówczyni, że prawidłowo leczona choroba, wykryta w początkowym stadium, jest wyleczalna i trwa około kilkunastu miesięcy.

Posłuchaj audycji

Część pierwsza:

Część druga:

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Reklama