Literacki festiwal zawładnie regionem

Data publikacji: 04.02.2020 15:27
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Magdalena Kusztal - dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w urzędzie marszałkowskim w Kielcach

Magdalena Kusztal - dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w urzędzie marszałkowskim w Kielcach
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Spotkania ze znanymi autorami, dyskusje, regionalne wycieczki śladami naszych pisarzy, a także prawdziwy „pociąg do literatury”. Tak będzie wyglądał Festiwal „Literackie Widnokręgi”.

Pierwsza edycja tego wydarzenia odbędzie się w Kielcach i w Sandomierzu w dniach 23-26 września.

Jak wyjaśnia Magdalena Kusztal, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego, nazwa festiwalu nawiązuje do książki pisarza pochodzącego z sandomierskiej ziemi.

- Od „Widnokręgu” - słynnej książki Wiesława Myśliwskiego, dla mnie wciąż najwybitniejszego polskiego pisarza - podkreśla.

W programie wydarzenia znajdą się dyskusje z udziałem najważniejszych polskich pisarzy. Udział potwierdzili już Dorota Masłowska i Szczepan Twardoch. Trwają rozmowy z innymi artystami. Poruszony też zostanie temat polskich laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury: kto dostał, a kto nie i dlaczego.

Koordynatorem festiwalu w Kielcach jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna, natomiast w Sandomierzu Muzeum Okręgowe. Magdalena Kusztal dodaje, że tu także nie zabraknie ciekawych wydarzeń.

- Muzeum Okręgowe ma swoich zbiorach również pamiątki po pisarzach: Jarosławie Iwaszkiewiczu, Stanisławie Młodożeńcu, wiem, że przygotowuje też gry terenowe, zwiedzanie miasta i okolic śladami znanych psiarzy - mówi.

Ponieważ festiwal połączy Kielce i Sandomierz, więc kursujący na tej trasie pociąg na jeden weekend również zostanie zdominowany przez poezję i prozę, stając się „pociągiem do literatury”. Szczegółowy program Festiwalu „Literackie Widnokręgi” poznamy w marcu. 

Reklama