Szukają ciał bohaterów zamordowanych przez komunistów

Data publikacji: 08.02.2020 14:16
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
08.02.2020 Las w okolicy miejscowości Zagrody. Fundacja Niezłomni poszukuje ukrytych mogił ofiar komunistycznego terroru

08.02.2020 Las w okolicy miejscowości Zagrody. Fundacja Niezłomni poszukuje ukrytych mogił ofiar komunistycznego terroru
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ukrytych mogił ofiar komunistycznego terroru po raz kolejny poszukuje Fundacja „Niezłomni”. Jak poinformował Wojciech Łuczak, prezes fundacji, w lesie w Zgórsku detektoryści znaleźli skupiska łusek typu Tokariew, które były wykorzystywane przez komunistyczne służby bezpieczeństwa i wojsko.

- Są to ślady, które mogą świadczyć o tym, że w pobliżu tych skupisk łusek znajdują się mogiły. Tak było w przypadku poprzednio odnalezionych tutaj jam grobowych. Dlatego weryfikujemy te wskazania. Ten etap prac potrwa dwa, trzy dni - mówi Wojciech Łuczak.

Tłumaczy też, że miejsca, w których mogą być ukryte mogiły, są typowane na podstawie archiwalnych dokumentów. Fundacja dowiaduje się o nich również od żyjących jeszcze świadków tamtych czasów.

- W tym przypadku wiemy na podstawie naszych wcześniejszych badań i odkryć, że egzekucje wykonywano na miejscu. Z kieleckiego więzienia z ulicy Zamkowej przywożono tutaj skazańców, których rozstrzeliwano i zakopywano. My szukamy śladów tych zbrodni - tłumaczy Wojciech Łuczak.

Fundacja „Niezłomni” poszukiwała już ofiar zbrodni komunistycznych w lesie w Zgórsku. W marcu 2016 roku znaleziono między innymi szczątki Aleksandra Życińskiego pseudonim „Wilczur”, zamordowanego w 1948 roku.

W sumie do tej pory w Zgórsku odnaleziono mogiły ośmiu osób zamordowanych przez komunistów. Siedem udało się zidentyfikować. To, oprócz kapitana Aleksandra Życińskiego, także porucznik Karol Łoniewski pseudonim „Lew”, Józef Figarski pseudonim „Śmiały” i Czesław Spadło, pseudonim „Mały”. Odnaleziono również szczątki Jana Wosińskiego, Piotra Pecela i Romana Mojewskiego pseudonim „Róg”.

Wszyscy zostali pochowani z honorami na różnych cmentarzach na terenie województwa świętokrzyskiego.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama