Kolej w skali mikro. Wyjątkowa wystawa w Sędziszowie

Data publikacji: 08.02.2020 15:54
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
08.02.2020 Sędziszów. Wystawa makiety kolejowej

08.02.2020 Sędziszów. Wystawa makiety kolejowej
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Wystawa makiety kolejowej w skali H0 zaprezentowana została w Samorządowym Centrum Kultury w Sędziszowie. Modele oraz makieta pomniejszone zostały 87 razy w stosunku do prawdziwej kolei.

Pokazane zostały pociągi osobowe i towarowe, które jadą po szynach, mijając m.in. lasy, tunele i mosty.

- Wszystko odbywa się jak na prawdziwych torach, ponieważ przy dźwiękach parowozów również migają światła semaforów oraz przestawiane są rozjazdy - mówi Mateusz Buta ze Stowarzyszenia Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych, które zajmuje się popularyzowaniem modelarstwa, ochroną zabytków oraz materiałów związanych z pojazdami szynowymi.

Jak dodaje, ruch kolejowy na makiecie odbywa się zgodnie z zasadami ruchu kolejowego. Makieta ma długość kilkunastu metrów, a szlak kolejowy zakończony został dwoma stacjami. W ramach ekspozycji prowadzony jest również kurs maszynisty miniaturowego pociągu oraz kreatywne warsztaty dla dzieci.

Wystawa makiety kolejowej przygotowana została przez Stowarzyszenie Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych we współpracy z Samorządowym Centrum Kultury z Sędziszowa.

Jak powiedziała Jolanta Wiekiera, dyrektor placówki, Sędziszów jest miastem z długimi tradycjami kolejarskimi, dlatego zorganizowana została taka prezentacja.

- Miasto związane jest z koleją już od XIX wieku. W 1885 roku ruszyła pierwsza linia z Dąbrowy Górniczej do Dęblina. W Sędziszowie głównym miejscem spotkań jest ul. Dworcowa, gdzie stoi zabytkowy parowóz - dodała dyrektorka.

Wśród oglądających ekspozycję nie zabrakło kolejarzy. Stanisław Ogonowski, który jest już na emeryturze, na kolei przepracował 45 lat. Jak powiedział, przyszedł przypomnieć sobie swoją pracę, ponieważ miłość do kolei pozostaje na całe życie. Ponadto nie brakowało dzieci, które przyszły nie tylko z rodzicami, ale także z dziadkami. One nie kryły swojego zachwytu nad różnorodnością elementów, jakie zaprezentowano.

Stowarzyszenie Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych liczy około 40 członków. Wystawa makiety kolejowej była jedną z propozycji, jakie na tegoroczne ferie przygotowało Samorządowe Centrum Kultury w Sędziszowie.

Tagi do tego wpisu
Reklama