Kielczanie upamiętnili żołnierzy Armii Krajowej

Data publikacji: 09.02.2020 14:00
Autor: Karol Żak , Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
09.02.2020 Kielce. Uroczystości pod pomnikiem Armii Krajowej w 78. rocznicę przemianowania ZWZ w AK

09.02.2020 Kielce. Uroczystości pod pomnikiem Armii Krajowej w 78. rocznicę przemianowania ZWZ w AK
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Kielczanie uczcili 78. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Obchody rozpoczęła msza święta w bazylice katedralnej. Następnie uczestnicy przeszli przed pomnik Armii Krajowej na Skwerze Stefana Żeromskiego, gdzie odśpiewano hymn państwowy. Odmówiono też modlitwę w intencji poległych żołnierzy Armii Krajowej. Odbył się Apel Pamięci. Następnie przed pomnikiem złożone zostały kwiaty i zapalone znicze. Niestety w uroczystościach uczestniczyła niewielka liczba kielczan.

Obecny na uroczystościach senator Krzysztof Słoń w trakcie przemówienia wspomniał o bohaterstwie żołnierzy Armii Krajowej i ich wpływie w utworzenie wolnego Państwa Polskiego. Nawoływał również do kultywowania pamięci o tamtych wydarzeniach. Nawiązał także do niewielkiego zainteresowania uroczystościami.

 - Nie musimy tworzyć Armii Krajowej, ale stwórzmy armię patriotów, żebyśmy nie doczekali dnia, w którym, gdy trzeba będzie uczcić naszych bohaterów, nie przyjdzie nikt - mówił senator.

Z kolei wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak przypomniał historię formowania się szeregów Armii Krajowej. Wspomniał również o duchu walki i patriotyzmu, który od zawsze tkwił w Polakach.

- Przychodzimy uczcić ludzi, którzy zaledwie 20 lat cieszyli się niepodległością i znowu utracili wolną Ojczyznę. To ich jednak nie załamało i walczyli mimo licznych przeciwności - podkreślał Rafał Nowak. 

W nocy z 26 na 27 września 1939 roku w oblężonej Warszawie została zawiązana Służba Zwycięstwu Polski, organizacja wojskowa, której celem była kontynuacja walki z okupantem. W listopadzie organizacja została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej. W lutym 1942 roku, naczelny wódz generał Władysław Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową, która z czasem stała się największą podziemną armią w okupowanej Europie. W czasie największego rozwoju w 1943 roku liczyła około 380 tys. żołnierzy.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama