Spotkanie ws. obwodnicy Chmielnika

Data publikacji: 10.02.2020 17:55
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
10.02.2020 Chmielnik. Od lewej na pierwszym planie Paweł Wójcik  burmistrz Chmielnika Rafał Weber  wiceminister infrastruktury Anna Krupka  wiceminister sportu i turystyki Krzysztof Słoń  senator.

10.02.2020 Chmielnik. Od lewej na pierwszym planie: Paweł Wójcik - burmistrz Chmielnika, Rafał Weber - wiceminister infrastruktury, Anna Krupka - wiceminister sportu i turystyki, Krzysztof Słoń - senator.
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Obwodnica Chmielnika znalazła się w rządowym programie „100 obwodnic”. Powstanie w ciągu dróg krajowych nr 73 i 78. Przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie drogi ma zostać ogłoszony w czwartym kwartale roku 2023.

Droga krajowa nr 78 kieruje ruch w stronę aglomeracji śląskiej, natomiast droga krajowa nr 73 stanowi ważne połączenie regionalne pomiędzy Kiecami a autostradą A4 i województwem podkarpackim. Nowa inwestycja ułatwi także podróże pomiędzy Tarnowem i Kielcami.

Poseł Anna Krupka, wiceminister sportu podkreśliła, że to ważna i historyczna dla Chmielnika wiadomość. 

- Inwestycja znalazła się w rządowym programie "100 obwodnic", jednym z najważniejszych obecnie programów wchodzących w skład „Piątki na 100 dni rządów” - mówi wiceminister.

-Ta inwestycja jest o tyle ważna, że wpłynie na bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców. Inwestycja przede wszystkim wyprowadzi ruch samochodów ciężarowych i osobowych jaki koncentruje się w mieście. Ten ruch z roku na rok jest coraz większy i związany jest z rozwojem ciągu komunikacyjnego, jakim jest droga do Tarnowa i przeciążeniem dwóch dróg krajowych czyli drogi 73 i 78 - dodaje A.Krupka.

Wiceminister infrastruktury Paweł Weber zaznaczył, że inwestycje w drogi to inwestycje w społeczeństwo. 

-Drogi mają służyć ludziom, mają dawać poczucie bezpieczeństwa kierowcom, ale i bezpieczeństwo niechronionym uczestnikom ruchu drogowego, pieszym i rowerzystom - powiedział P.Weber.

Wiceminister przypomniał, że podczas kampanii wyborczej, jesienią poprzedniego roku, premier Mateusz Morawiecki zauważył potrzebę stworzenia nowego, kolejnego, dodatkowego rządowego programu, który tym razem będzie służył budowie obwodnic, tak aby tworzyć bezpieczną sieć połączeń drogowych. Z drugiej strony ma wyprowadzać ruch z centrów zatłoczonych miast i powodować lepszą jakość życia, czyste powietrze, mniej hałasu, pobudzać od strony gospodarczej dane regiony.

-Według danych statystycznych 10 tys pojazdów przejeżdża w ciągu jednej doby przez centrum Chmielnika. To będzie m.in. dojazd łatwiejszy, bez korków, zatorów. Jest nadzieja na dodatkowe miejsca pod inwestycje gospodarcze, jest nadzieja na przyciągnięcie inwestorów, którzy tutaj będą lokowali działalności gospodarcze, dawali miejsca pracy i podnosili PKB Chmielnika i całego regionu - dodał wiceminister.

Senator Krzysztof Słoń podkreślił, że otrzymywał wiele sygnałów o tym, jak ważna i niezbędna jest obwodnica Chmielnika. 

-Poprawi się nie tylko komfort życia mieszkańców, ale i zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska - powiedział senator.

-To także niezwykle istotna inwestycja dla mieszkańców powiatu kieleckiego, którego gmina Chmielnik stanowi istotne ogniwo - zaznaczył K.Słoń.

Burmistrz Chmielnika Paweł Wójcik obiecał wykorzystywać perspektywy rozwojowe, które będą dawały nowe drogi.

-To nowe impulsy, nowe zadania, które już wkrótce będą realizowane -powiedział burmistrz.

-Rząd pomaga takim małym miejscowościom, gminom jaką jest gmina Chmielnik. To nie pierwsze, i mam nadzieję, że nie ostatnie wsparcie. Ten szum, hałas, który jest dookoła nas pokazuje, jak ważna jest inwestycja w okolicach szkoły, osiedla - dodał P.Wójcik.

Przypomnijmy, w styczniu ubiegłego roku, otwarta została pierwsza obwodnica Chmielnika. Droga o długości ponad 2 i pół kilometra omija Chmielnik od północy, łącząc się bezpośrednio z drogą krajową nr 73 w kierunku Buska i drogą wojewódzką 765 do Staszowa.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama