Ta choroba częściej dotyka dziewczynki

Data publikacji: 10.02.2020 20:01
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
10.02.2020. Kielce. Na zdjęciu Piotr Zając  specjalista chirurgii urazowoortopedycznej

10.02.2020. Kielce. Na zdjęciu: Piotr Zając - specjalista chirurgii urazowo-ortopedycznej
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Co to jest dysplazja stawu biodrowego? Jak wielu dzieci dotyczy ta choroba i jak ją można leczyć? Między innymi na te pytania odpowiadał w „Czasie dla zdrowia” dr Piotr Zając, specjalista chirurgii urazowo-ortopedycznej, kierownik oddziału urazowo – ortopedycznego w Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

- Panie doktorze, czym jest dysplazja stawu biodrowego?

To jedna z najczęstszych występujących wad wrodzonych narządu ruchu u dzieci. Dysplazja to wszelkie zaburzenia, nieprawidłowości stawu biodrowego. Powstają na różnych etapach życia, bo zarówno zarodkowego, płodowego, jak i okołoporodowego dziecka pod wpływem różnych czynników. Dlatego obraz morfologiczny tej wady może być różny. Nieleczona lub źle zdiagnozowana może doprowadzić nawet do kalectwa.

- Jak wiele dzieci cierpi na tę chorobę?

Stosunkowo dużo, bo od 4 do 6 procent. Natomiast jeżeli w rodzinie dziecka ktoś już cierpi na tę chorobę, wówczas prawdopodobieństwo zachorowania u dziecka także wzrasta. Częściej występuje u dziewczynek.

- Jak się objawia dysplazja stawu biodrowego?

W części przypadków ta choroba w ogóle może się nie ujawnić. To tzw. dysplazje nieme klinicznie. Dlatego tu tylko badanie USG może pokazać zakres patologii. Natomiast objawy jakie stwierdzamy u najmłodszych dzieci to są cechy niestabilności stawu biodrowego.  U dzieci nieco starszych podstawowym objawem jest ograniczenie odwiedzania stawu (jedna kończyna rusza się gorzej niż druga).

Posłuchaj audycji

Część pierwsza:

Część druga:

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama