Tłum chętnych na spotkanie z prof. Bralczykiem

Data publikacji: 11.02.2020 10:26
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Kielce. Prof. Jerzy Bralczyk

Kielce. Prof. Jerzy Bralczyk
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Wybitny językoznawca, profesor Jerzy Bralczyk na początku marca spotka się z kielczanami. Przyjedzie do stolicy regionu na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Zainteresowanych spotkaniem z wybitnym językoznawcą jest tak wiele, że organizatorzy musieli wprowadzić bezpłatne, numerowane zaproszenia. Można je już odbierać, ale ich liczba jest ograniczona.

Jak wyjaśnia Anna Żmudzińska, dyrektor biblioteki, jest tylko 200 miejsc, a chętnych na spotkanie o wiele więcej, stąd konieczne było ograniczenie.

- Biblioteki miejskie rządzą się swoimi prawami, jesteśmy na każdym osiedlu, ale nasze lokale nie są duże. Poza tym pan profesor, prowadząc spotkania autorskie lubi swoistą, intymną atmosferę. Spotkania z książką rządzą się swoimi prawami - wyjaśniła.

Aby zdobyć zaproszenie na spotkanie z profesorem Jerzym Bralczykiem, wystarczy przyjść do filii numer 10 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Konopnickiej 5 w Kielcach i pokazać aktualną kartę biblioteczną.

- Jeżeli państwo takiej karty nie mają, to trzeba mieć dowód osobisty i karta zostanie wyrobiona, a zaproszenie wydane - podkreśla Anna Żmudzińska.

Profesor Jerzy Bralczyk to wybitny językoznawca, ekspert językowy, prowadzący programy radiowe i telewizyjne oraz wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. Od połowy lat 90. zasiada w Radzie Języka Polskiego, gdzie od 2007 roku pełni rolę wiceprzewodniczącego. Jest także obecny w Radzie Etyki i Ładu Informacyjnego przy Giełdzie Papierów Wartościowych, Polskim Towarzystwie Językoznawczym, Collegium Invisible oraz w Komitecie Językoznawstwa PAN. Często bywa także ekspertem językowym w sprawach konfliktowych i jurorem w konkursach o charakterze językowym.

Książki Jerzego Bralczyka dotyczą poprawności językowej w życiu codziennym. Swoje rady kieruje też do specjalistów określonych dziedzin, jak chociażby prawa czy dziennikarstwa. Wskazuje elementy propagandowe w języku, stosowanym przez władze w minionym ustroju.
Jak mówi Anna Żmudzińska, każde spotkanie z profesorem Bralczykiem jest ciekawym doświadczeniem.

- To osoba, która łączy pokolenia. Na spotkanie z nim przyjdzie zarówno 10-latek, 50-latek, jak i osoby jeszcze starsze. Jerzy Bralczyk opisuje język w prosty sposób, dostępny dla każdego człowieka, okraszając to humorem. Tworząc wokół siebie atmosferą magii, niezwykłej pokory, ale też za sprawą swojej fascynacji językiem sprawia, że dociera do każdego z nas - zaznacza.

Spotkanie odbędzie się w środę, 4 marca, o godzinie 17, w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach przy ulicy Konopnickiej 5. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książek z dedykacją.

Podobne wiadomości
adv adv
Wiadomości
Reklama