Najwięcej dzików do odstrzału w powiatach kieleckim i jędrzejowskim

Data publikacji: 11.02.2020 16:45
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski

Na zdjęciu: Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

2 tys. dzików zostanie odstrzelonych w świętokrzyskich lasach - taką decyzję podjął wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, do którego trafił wniosek o odstrzał sanitarny od wojewódzkiego lekarza weterynarii.

- Wojewoda przychylił się do wniosku - informuje Ewa Łukomska, rzeczniczka wojewody. Podkreśla, że wskazana przez Zbigniewa Koniusza liczba osobników do odstrzału nie jest duża, to połowa skali, w jakiej odstrzał prowadzono w ubiegłym roku. Rzeczniczka podkreśla, że taka metoda jest skutecznym sposobem na walkę z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF, a stosuje się ją powszechnie nie tylko w Polsce, lecz także na zachodzie Europy.

Najwięcej dzików zostanie odstrzelonych w powiecie kieleckim i jędrzejowskim - w sumie 200 zwierząt. Odstrzał będzie też prowadzony na terenie parku narodowego, gdzie zostanie zlikwidowanych 95 dzików.   

Jak informowaliśmy, w Polsce na ASF chorują głównie dziki. W zeszłym roku było 2,5 tys. takich przypadków, a w styczniu tego roku stwierdzono już 500. W województwie świętokrzyskim na razie nie stwierdzono wystąpienia wirusa.

W marcu ubiegłego roku myśliwi oszacowali, że zwierząt jest około 3 tys. sztuk w świętokrzyskich lasach. Dziś dane te mogą być zupełnie inne, bo populacja dzików nieustannie się rozrasta. Jedna locha jest w stanie być trzy razy w ciąży w ciągu roku. W jednym miocie locha rodzi nawet kilkanaście prosiąt. Co więcej, dziki to inteligentne zwierzęta, gdy czują zagrożenie, rozmnażają się intensywniej.

Reklama