RADIO LUBLIN. Lublin ma nowe narzędzia do walki ze smogiem

Data publikacji: 11.02.2020 22:30
Kategoria: Wiadomości z kraju /Źródło: Radio Lublin
Komentarze

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W szkołach w Lublinie pojawią się pyłomierze. Miasto kupiło 6 urządzeń, które współpracują z bezpłatną aplikacją na smartfony. Stan powietrza wyświetlany jest na ekranie w postaci kolorowych „emotek”. Pyłomierze, wraz z materiałami edukacyjnymi będą rotacyjnie pojawiać się w 30 szkołach w Lublinie.

- To są opatentowane urządzenia skonstruowane przez naukowców z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach. Wykonują one rzetelne pomiary - mówi zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin, Blanka Rdest-Dudak.

Nowością będą też tabliczki „Dbam o atmosferę - nie truję sąsiada” do zawieszenia na ogrodzeniu swojej nieruchomości. Dostaną je wszyscy mieszkańcy Lublina, którzy skorzystali z dotacji w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji i wymienili stare piece na nowe. - Chcemy wyróżnić mieszkańców, którzy mają ekologiczne systemy ogrzewania - wyjaśnia Blanka Rdest-Dudak.

W tym roku jakości powietrza w mieście będzie sprawdzał dron. Urządzenie będzie latać tuż nad kominami budynków lub nad konkretnym obszarem.

W styczniu na budynku przy ul. Lipowej zamontowano stację meteorologiczną wraz z pomiarem zanieczyszczeń PM 10 i PM 2,5 oraz oceną jakości powietrza. Bieżące dane pochodzące ze stacji pomiarowej trafią na stronę lublin.eu.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama