Świat pracy rzemieślników na nowej wystawie w Instytucie Dizajnu

Data publikacji: 12.02.2020 17:33
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Komentarze
12.02.2020. Kielce. Instytut Dizajnu. Konferencja prasowa. Na zdjęciu od lewej Ewa Chabielska  dyrektor Wzgórza Zamkowego Wiktoria Podolec  stowarzyszenie NÓW Nowe Rzemiosło Joanna Kurkiewicz  Instytut Dizajnu

12.02.2020. Kielce. Instytut Dizajnu. Konferencja prasowa. Na zdjęciu (od lewej): Ewa Chabielska - dyrektor Wzgórza Zamkowego, Wiktoria Podolec - stowarzyszenie NÓW Nowe Rzemiosło, Joanna Kurkiewicz - Instytut Dizajnu
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Świat pracy rzemieślników zostanie pokazany na najnowszej wystawie w Instytucie Dizajnu w Kielcach. W piątek, 14 lutego, w Galerii Głównej zostanie otwarta ekspozycja zatytułowana „Robić/Rzeczy”. Będą jej towarzyszyły zdjęcia, które łączy wspólny temat „Oblicza Nowego Rzemiosła”.

Jak wyjaśnia Joanna Kurkiewicz z Instytutu Dizajnu, ekspozycję tworzą zaaranżowane warsztaty: tkacki, ceramiczny, kaletniczy, introligatorski, jak również stanowiska prezentujące świat drewna oraz stali.

- Na wystawie chcemy pokazać warsztaty rzemieślnicze, jak one funkcjonują oraz przypomnieć, że mamy przedstawicieli młodych marek, którzy swoją pracę oparli na tych dawnych technikach -  tłumaczy.

Publiczność będzie mogła zobaczyć prace członków Stowarzyszenia "Nów. Nowe Rzemiosło". Reprezentująca je Wiktoria Podolec wyjaśnia, że rzemieślnicy to często młodzi ludzie z pasją.

- Ludzie, którzy szukają czegoś innego, którzy odwracają się od konsumpcjonizmu, szybkiego kupowania produktów, w stronę wolnej, systematycznej, sumiennej pracy, której efekty są trwałe. Mówiąc: młodzi ludzie, mam na myśli młodych duchem, którzy są świadomi współczesnych zagrożeń, związanych ze zmianami klimatycznymi, ze śmieciami, zanieczyszczeniami. Są świadomi tego, co kupują i tego, co chcą po sobie zostawić - wyjaśnia.

Wystawa nie kończy się na oglądaniu. Jak wyjaśnia Wiktoria Podolec, osoby odwiedzające galerię będą mogły się przekonać, ile trudu wymaga praca rzemieślnika.

- Dlatego zostały przygotowane swoiste przyrządy gimnastyczne, na których zwiedzający będą mogli wypróbować, w jaki sposób rzemieślnik pracuje swoim ciałem, żeby wytworzyć dany produkt, na przykład jak wygląda praca przy krośnie. W ten sposób podkreślamy, że jest to ciężka praca fizyczna - zaznacza.

Wystawie „Robić/Rzeczy” będzie towarzyszyła ekspozycja zdjęć pod tytułem „Oblicza Nowego Rzemiosła”. Jak mówi Joanna Kurkiewicz, to zbiór 24 fotografii wykonanych w pracowniach twórców.

- Jest to projekt fotograficzny, zrealizowany przez grupę entuzjastów rzemiosła „Projekt Pracownie”. To oni sfotografowali rzemieślników we wnętrzach, w których na co dzień pracują i na tych zdjęciach można rzeczywiście dostrzec tę radość tworzenia rzemieślniczych produktów - podkreśla.

Wernisaż odbędzie się w piątek, 14 lutego, o godzinie 18.00, w Instytucie Dizajnu. Ekspozycja będzie czynna do 17 maja.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama