Znamienite osoby patronami nowych ulic w Ostrowcu [BIOGRAMY]

Data publikacji: 12.02.2020 19:44
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
12.02.2020. Ostrowiec Św. Sesja rady miasta

12.02.2020. Ostrowiec Św. Sesja rady miasta
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Jana Rybkowskiego, Tadeusza Kubiaka, Jerzego Stokłosy, Krzemienna, Słoneczne Wzgórze i Krokusowa - to nazwy nowych ulic w Ostrowcu Św. Radni oficjalnie wyrazili zgodę na ich nadanie.

Najdłuższa ulica, która dopiero powstaje i będzie gotowa pod koniec tego roku, będzie nosić nazwę Krzemienna. To forma upamiętnienia zeszłorocznego wpisania Krzemionek na listę UNESCO. Ulica rozpoczyna się przy skrzyżowaniu Siennieńskiej z Rzeczki i prowadzi aż do zbiegu ulic: Bałtowska i Samsonowicza. Prezydent miasta Jarosław Górczyński informuje, że będą powstawały kolejne ulice.

- Miasto jest dużym placem budowy, jeżeli chodzi o drogi. Mamy siedem dróg w budowie, powstają nowe odcinki, więc część z nich będzie otrzymywać nowe nazwy - informuje Jarosław Górczyński. Dodaje, że propozycje mieszkańców są uwzględniane.

Patronem jednej z ulic nie został architekt Tadeusz Rekwirowicz. Jak się okazało, nie zgodzili się na to mieszkańcy ulicy i poprosili, aby rozpatrzyć dotychczas funkcjonującą nazwę Bałtówka.

Senator Jarosław Rusiecki obecny na sesji stwierdził, że Rekwirowicz był jednym z najwybitniejszych urbanistów okresu II Rzeczpospolitej i tworzył Ostrowiec Św.

- Od mieszkańców wiele zależy, na tym polega samorządność, ale też samorządność powinna zwracać się w kierunku budowy tożsamości. Postać Tadeusza Rekwirowicza jest jedną z najświetniejszych - mówi senator Jarosław Rusiecki.

W okolicy ulicy Zbożowej pojawią się trzy nowe ulice, których patronami będą osoby związane z miastem: literat, satyryk i ilustrator, a także żołnierz AK Tadeusz Kubiak, reżyser Jan Rybkowski i żołnierz Wojska Polskiego, nauczyciel i literat Jerzy Stokłosa.

Radny PiS Jerzy Wrona podkreśla, że wierzy w to, że nazwy zostały przedyskutowane i zostały nadane z obowiązującą tradycją.

- Pewne nazwy ulic nawiązują do rodziny nazw, np. kwiatów czy zasłużonych osób. Wtedy możemy się domyślać w jakiej części miasta ulica jest zlokalizowana - mówi Jerzy Wrona.

Część ulic znajduje się na prywatnych działkach, jednak ich właściciele wyrazili zgodę na nadanie nazw. To ulice Słoneczne Wzgórze i Krokusowa.
 
Tadeusz Kubiak - polski poeta, literat, satyryk i autor książek dla dzieci. Żył w latach 1924-1979. Był absolwentem Gimnazjum im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim. W czasie drugiej wojny światowej działał w Armii Krajowej. Był absolwentem polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Publikował w wielu czasopismach, wydawał zbiory wierszy i był autorem wielu słuchowisk nadawanych na antenie Polskiego Radia. Tworzył także teksty pieśni masowych, piosenek żołnierskich i rozrywkowych. Jako zasłużony dla kultury polskiej, spoczywa na warszawskich Powązkach Wojskowych.

Jan Rybkowski - urodził się w 1912 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim. Polski reżyser, scenograf i pedagog. Zmarł w 1987 roku w Konstancinie-Jeziornie. Uczył się w szkole powszechnej w Częstocicach oraz w ostrowieckim Gimnazjum im. Joachima Chreptowicza. W 1930 roku ukończył wydział architektury wnętrz w Szkole Sztuk Zdobniczych w Poznaniu. Początkowo był scenografem i dekoratorem teatralnym, także w kinematografii debiutował jako scenograf i projektant kostiumów. W latach 1955-1968 był kierownikiem artystycznym Zespołu Filmowego „Rytm”. W latach 1974-1977 pełnił funkcję dziekana Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Jan Rybkowski stworzył blisko 40 filmów i seriali fabularnych. W 2012 roku Rada Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego podjęła uchwałę ustanawiającą rok 2012 rokiem Jana Rybkowskiego.

Jerzy Stokłosa - urodził się we Lwowie w 1926 roku, ale największą część swojego życia spędził w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zasłużył się jako żołnierz, nauczyciel i literat. Był żołnierzem Wojska Polskiego wielokrotnie odznaczonym za udział w walkach w czasie drugiej wojny światowej. Po ukończeniu szkoły oficerskiej rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Do 1962 roku był nauczycielem w Liceum Ogólnokształcącym w Kętrzynie, a później przeniósł się do Ostrowca Świętokrzyskiego, gdzie został dyrektorem Zespołu Szkół Odzieżowych. Jako nauczyciel pracował także w ostrowieckim Liceum Ekonomicznym i Liceum Ogólnokształcącym im. St. Staszica. Jako literat zadebiutował w 1972 roku, a w 1992 roku został prezesem Klubu Literackiego „Aspekt”, którego był współzałożycielem. Pierwsze dwa autorskie zbiory jego opowiadań ukazały się w 1993 r. W uznaniu jego zasług dla ostrowieckiego środowiska literackiego w 1999 roku powierzono mu stanowisko honorowego prezesa Klubu „Aspekt”, które pełnił do śmierci. Był także działaczem Związku Nauczycielstwa Polskiego, który wyróżnił Jerzego Stokłosę Złotą Odznaką ZNP. Zmarł w 2011 roku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama