Stanisław Janicki i Andrzej Pacuła gośćmi Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej

Data publikacji: 13.02.2020 09:00 / Data aktualizacji: 14.02.2020 07:22
Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz / Kategoria: Kultura
13.02.2020. Kielce. Stanisław Janicki i Andrzej Pacuła podpisują swoją książkę

13.02.2020. Kielce. Stanisław Janicki i Andrzej Pacuła podpisują swoją książkę
Fot. Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz / Radio Kielce

Spotkanie ze Stanisławem Janickim i Andrzejem Pacułą wokół książki „W starym kinie Stanisława Janickiego" odbyło się w Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

Stanisław Janicki opowiedział swoje życie Andrzejowi Pacule zaczynając swą autobiograficzną opowieść od lat dziecięcych, przeplatając ją też anegdotami i dzieląc się nawet z czytelnikiem haiku. W tej opowieści znalazło też swoje miejsce kino, czyli film czarno-biały, niemy, który miał swój początek jeszcze w epoce kina przedwojennego, jak i film dźwiękowy oraz film współczesny, kolorowy i montowany cyfrowo.

Do książki, która ukazała się w zeszłym roku, dołączona jest płyta DVD, z dwoma filmami dokumentalnymi w reżyserii Stanisława Janickiego: „Konterfekty króla Jegomości" (1983) i "Bracia Polscy" (1980). 

Stanisław Janicki jest dziennikarzem, krytykiem i historykiem polskiego i światowego kina, scenarzystą i reżyserem filmowym, autorem ogromnie popularnego programu telewizyjnego „W Starym Kinie", który prowadził przez 32 lata, a był to najdłużej emitowany program dotyczący kina w polskiej telewizji. To mistrz filmowych opowieści, który ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, jest doktorem nauk humanistycznych na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu i autorem licznych książek dotyczących kina. 

Andrzej Pacuła to poeta, satyryk, dramaturg, scenarzysta, eseista, autor filmów i książek biograficznych, m.in. o kompozytorze Andrzeju Zaryckim - „Życie wspominam łagodnie" i książek dla dzieci, z cyklu „Przygody rodziny Nienudków". W latach 1981–1988 artysta Piwnicy pod Baranami, pomysłodawca i pierwszy dyrektor artystyczny teatralnego Festiwalu Komedii "TaliA"  w Tarnowie w latach 1996–2002. Od roku 2012 współredaguje (z Janem Poprawą) rocznik kulturalny "Piosenka" wydawany przez Muzeum Piosenki w Opolu, poświęcony kulturze piosenki i piosence w… kulturze.

Podczas spotkania słuchacze mogli dowiedzieć się jak doszło do powstania książki, a zrodziła się ona z rozmów, które trwały blisko 3 lata oraz coraz lepszego poznawania się wzajemnie w czasie wspólnego pobytu w Bielsku-Białej. Podkreślali też, że wpływ na powstanie książki miało ogromne zaufanie, którym siebie obdarzają. Stanisław Janicki udostępnił bowiem Andrzejowi Pacule całe swoje archiwum. Bohater książki „W Starym Kinie Stanisława Janickiego" opowiedział również o swoim życiowym, rolniczym epizodzie związanym z Makoszynem na Ziemi Kieleckiej.

W drugiej części spotkania Stanisław Janicki odpowiadał na pytania kielczan. Podkreślał, że nie wartościuje filmów w rozumieniu dzisiejszym, ale dla niego dobry film to ten, który powoduje u widza wzruszenie. A ponieważ był w komisji repertuarowej dodał, że tak wielu, tak dobrych filmów z całego świata jak w latach 70- tych w kinach polskich nie było. Dodajmy, iż Janicki jest autorem ponad 40. filmów krótkometrażowych, choć ich realizację zaczynał jako amator.

Na zakończenie spotkania każdy mógł kupić książkę i otrzymać autograf.

Reklama