Patriotyczne kalendarze przypomną o ważnej rocznicy

Data publikacji: 13.02.2020 11:58
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Patriotyczny kalendarz

Patriotyczny kalendarz
Fot. mat. prasowe

Ostrowieccy Patrioci, w związku ze zbliżającym się dniem 14 lutego przygotowali nietypowy upominek dla mieszkańców Ostrowca Św. Nie chodzi o Walentynki, a o rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Jutro minie 78. rocznica tego wydarzenia, aby je upamiętnić, ostrowieckie stowarzyszenie przygotowało plakaty z kalendarzami.

– Pomyśleliśmy, żeby w taki nowoczesny sposób wyjść do społeczeństwa. Motyw przewodni to orzeł Wojska Polskiego z symbolami Armii Krajowej i Polski Walczącej – informuje Michał Ślusarz.

Oprócz rysunku, który wykonała na tę okazję Patrycja Kasińska, wypisany jest fragment rozkazu z 14 lutego 1942 roku wydanego przez Naczelnego Wodza, generała broni Władysława Sikorskiego. Od tej pory zaczęła funkcjonować Armia Krajowa. Michał Ślusarz mówi, że 14 lutego kojarzy się międzynarodowo głównie z Walentynkami, a nie patriotycznie. Kalendarz ma przypominać o znaczeniu tej daty dla polskiej historii.

– Chcieliśmy zrobić ukłon w stronę żołnierzy Armii Krajowej i przypomnieć, że wtedy w 1942 roku, w środku wojny nikt nie myślał o Walentynkach – mówi Michał Ślusarz i dodaje, że cały pomysł zrodził się właśnie z miłości do ojczyzny.

Kalendarze będą rozdawane w piątek przed południem, przed budynkiem kina Etiuda, dla pań przygotowane zostaną też tulipany. Członkom stowarzyszenia towarzyszyć będzie rekonstruktor ubrany w wojskowy przedwojenny mundur. Akcję patronatem objęła Policja. Jutro ostrowiecka drogówka w czasie kontroli kierowców będzie wręczać przygotowane kalendarze.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama