Będą upusty za wykorzystywanie deszczówki

Data publikacji: 13.02.2020 12:26
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Stanisław Blinstrub / Radio Kielce

Mieszkańcy Kielc będą mogli od tego roku skorzystać z dofinansowania na wykorzystanie wód opadowych do celów gospodarczych, czy ogrodniczych. M.in. tego typu działania wpisują się w rządową kampanię „Stop suszy”. Z dotacji będą mogły skorzystać osoby fizyczne, które są właścicielami nieruchomości.

Dopłaty obejmą wszystkie działania związane z zatrzymaniem wód opadowych w miejscu ich powstawania. W tym roku zabezpieczono na ten cel 80 tys. zł. W ciągu miesiąca powinien być też gotowy regulamin i zasady, na jakich będzie można skorzystać z dofinansowania poinformowała - Agata Binkowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska w ratuszu.

Promowani będą również przedsiębiorcy, którzy m.in. tworzą niewielkie zieleńce, czy ogródki przy swoich firmach. Oferta do nich skierowana także jest w fazie przygotowań. Podobne programy funkcjonują już np. we Wrocławiu, czy Krakowie.

Projekt dotyczący wykorzystania wody opadowej znalazł się również w tegorocznym budżecie obywatelskim. Zakłada wyposażenie placówek użyteczności publicznej, czyli m.in. szkół, przedszkoli i żłobków w zbiorniki na deszczówkę. O utworzenie tego typu programu, który wesprze finansowo kielczan wykorzystujących wody opadowe zabiegała radna Agata Wojda, która wystosowała interpelację w tej sprawie.

- W poprzednim sezonie już kilka samorządów miało problem z dostępnością do bieżącej wody. Kielc to jeszcze nie dotknęło, ale nie możemy czekać i reagować na sytuacje kryzysowe. To skuteczny sposób na oszczędzanie wody, ale też dobra lekcja ekologii i pokazywania dobrych praktyk - mówi radna.

Tagi do tego wpisu
adv adv
Wiadomości
Reklama