Instytucje kultury z pomocą od ministra

Data publikacji: 13.02.2020 15:41 / Data aktualizacji: 13.02.2020 16:55
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Kielce. Filharmonia Świętokrzyska

Kielce. Filharmonia Świętokrzyska
Kielce. 11.07.2019 / Fot. Patryk Cudzik / Radio Kielce

Filharmonia Świętokrzyska będzie mogła kupić nowe instrumenty, a w Muzeum Narodowym w Kielcach pojawią się audioprzewodniki oraz nowoczesna sala konferencyjna. Będzie to możliwe dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Resort ogłosił wyniki naborów do kilku programów. Z programu zatytułowanego „Infrastruktura kultury”, do naszego regionu trafi ponad 400 tys. złotych. Z tej kwoty aż 350 tys. złotych otrzymają instytucje prowadzone przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Magdalena Kusztal, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyjaśnia, że wsparcie otrzymały Filharmonia Świętokrzyska oraz Muzeum Narodowe w Kielcach.

- Filharmonia Świętokrzyska otrzymała 100 tys. złotych przede wszystkim na zakup nowych instrumentów, a więc fletu poprzecznego, fletu piccolo i oboju oraz na modernizację systemu zarządzania budynkiem. Nam się wydaje, że budynek filharmonii wciąż jest młody, a ma swoje lata i niestety te systemy trzeba co jakiś czas odnawiać, albo bardzo porządnie konserwować - podkreśla.

250 tys. złotych z ministerialnego programu trafi do Muzeum Narodowego w Kielcach. Jak zaznacza dyrektor Magdalena Kusztal, dzięki nim ta instytucja jeszcze bardziej otworzy się na potrzeby zwiedzających.

- Wiem, że muzeum przede wszystkim chce kupić audioguidy, czyli przewodniki, które już funkcjonują w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, do wszystkich swoich filii. Dzięki nim turyści otrzymają informacje o zabytkach w różnych językach. Te pieniądze pozwolą też na stworzenie multimedialnej sali konferencyjnej w Muzeum Narodowym - wyjaśnia.

Z tego samego programu, 80 tys. złotych otrzymał Kielecki Teatr Tańca na poprawę infrastruktury pomieszczeń KTT. Dyrektor tej instytucji, Elżbieta Pańtak nie ukrywa, że bardzo się cieszy z tych pieniędzy.

- Może kupimy sprzęt nagłaśniający, ale chyba raczej skłonimy się ku temu, aby kupić nowe światła, ponieważ nasze spektakle są coraz bardziej wymagające. Światło daje magiczną atmosferę na scenie, a teraz przygotowujemy nową bajkę - „Kopciuszka”. Technika idzie do przodu, technologia pozwala na coraz śmielsze realizacje - tłumaczy.

Ministerstwo ogłosiło też wyniki naboru programu „Edukacja artystyczna”. Z tej puli 66,5 tys. złotych otrzymał Zespół Szkół Muzycznych imienia Ludomira Różyckiego w Kielcach, na organizację Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego imienia Krystyny Jamroz. Wydarzenie to towarzyszy Międzynarodowemu Festiwalowi Muzycznego imienia Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama