Krzysztof Lipiec: trzynasta emerytura stanie się faktem

Data publikacji: 14.02.2020 09:57
Autor: Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.02.2020. Warszawa. Na zdjęciu: Krzysztof Lipiec - lider świętokrzyskiego PiS

14.02.2020. Warszawa. Na zdjęciu: Krzysztof Lipiec - lider świętokrzyskiego PiS
Fot. Radio Dla Ciebie

- Wypłata trzynastej emerytury stała się elementem rozgrywek politycznych w parlamencie - przyznał poseł Krzysztof Lipiec. Lider świętokrzyskich struktur PiS dodał, że polska totalna opozycja, składając w senacie poprawki do ustawy dotyczącej systemu emerytalno-rentowego, nawet nie potrafiła obronić swojej pozycji w tych rozgrywkach.

- Oni stworzyli jakąś niedoróbkę, można powiedzieć, która stawiała emerytów w jeszcze gorszej sytuacji socjalnej. Na szczęście tak się stało, że wczoraj sejm odrzucił wszystkie rozstrzygnięcia, zaproponowane przez senat i wróciliśmy do pierwotnej wersji ustawy. Chcę wszystkich uspokoić, że trzynasta emerytura wejdzie do systemu emerytalno-rentowego i stanie się faktem. Już w kwietniu będą wypłacane świadczenia tym osobom, które są objęte ubezpieczeniem społecznym - poinformował poseł.

Krzysztof Lipiec powiedział, że od marca będzie wprowadzona rewaloryzacja kwotowo-procentowa. Dla najniższych świadczeń wyniesie 70 zł, natomiast dla wyższych będzie ustalana procentowo. Parlamentarzysta podkreślił, że na zasobność portfeli Polaków wpływ ma również wprowadzone w ubiegłym roku obniżenie o jeden punkt podatków. Jak dodał - te rozwiązania wpływają na jakość życia obywateli, ale też na kondycję przedsiębiorczości, bo kiedy ludzie mają więcej pieniędzy, to nakręca się koniunktura gospodarcza.

Gość Radia Kielce zaznaczył, że od przyszłego roku ma być wypłacana także czternasta emerytura.

- Mamy tego świadomość, że na skutek przejęcia tego spadku po PRL-u, los polskich seniorów, którzy żyją z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie należy do najlepszych i my to chcemy poprawić. To są długie lata nie tylko oczekiwań, ale także dobrych rozstrzygnięć - stwierdził.

Poseł powiedział, że trzynaste emerytury będą wypłacane z funduszu solidarnościowego, co w żaden sposób nie uszczupli środków, przeznaczonych na wsparcie dla osób niepełnosprawnych. Sejm zdecydował również, że pieniądze lokowane dotychczas w Otwartych Funduszach Emerytalnych będą mogły być gromadzone na indywidualnych kontach, zatem będą prywatnymi środkami ubezpieczonego.

Tagi do tego wpisu
Reklama