RADIO POZNAŃ. Masowe zatrucie w szpitalu przy Lutyckiej w Poznaniu

Data publikacji: 14.02.2020 10:06
Kategoria: Wiadomości z kraju /Źródło: Radio Poznań
Komentarze


Fot. Radio Poznań/Magda Konieczna

Ponad 80 pacjentów z objawami zatrucia w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu, sprawę bada Sanepid.

Sprawa dotyczy pacjentów z kilku oddziałów, ale poza głównym budynkiem szpitala. Objawy mieli chorzy między innymi z oddziałów: rehabilitacji i leczenia uzależnień. Szpital ma własną kuchnię, a przygotowane dania są rozwożone na oddziały.

- Badamy różne hipotezy. Do zanieczyszczenia żywności mogło dojść w kuchni lub podczas transportu - mówi Anna Pawłowska z poznańskiego Sanepidu.

- Przebieg zachorowań u pacjentów jest dość łagodny. U większości pacjentów wystąpiła biegunka, sporadyczne wymioty. Pacjenci w tej chwili już czują się dobrze. Natomiast my na podstawie zgłoszenia wszczęliśmy dochodzenie epidemiologiczne, którego celem jest ustalenie nośnika zatrucia, wyeliminowanie jego z produkcji, żeby nie dochodziło do dalszych zachorowań. Dochodzeniem epidemiologicznym objęliśmy kuchnię - dodała.

Mimo ogniska zatrucia, Sanepid nie zamknął szpitalnej kuchni. Uznał, że nie ma takiej potrzeby. Inspektorzy pobrali próbki żywności do badań. Czekają na wyniki. Pobrane zostały także próbki od chorych w kierunku bakteriologicznym i wirusologicznym.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że przyczyną zatrucia chorych nie był wirus.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama