Tańcząc protestowali przeciwko przemocy

Data publikacji: 14.02.2020 15:03
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.02.2020. Kielce. Tańczący protest przeciwko przemocy wobec kobiet w ramach międzynarodowej kampanii One Bilion Rising w SP nr 32

14.02.2020. Kielce. Tańczący protest przeciwko przemocy wobec kobiet w ramach międzynarodowej kampanii One Bilion Rising w SP nr 32
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

„Nazywam się miliard” - to nazwa międzynarodowej kampanii społecznej przeciwko przemocy wobec kobiet. Uczestniczki protestują tańcząc. Jak tłumaczą, wtedy czują, że to one mają kontrolę nad swoim ciałem.

W akcję włączyli się dziś uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 32 w Kielcach. Jak mówiły uczestniczki, wspólny protest sprawia, że stają się odważniejsze i zdecydowanie reagują, kiedy są świadkami przemocy wobec kobiet.

- Zdarzało nam się widzieć przemoc, na szczęście żadna z nas jej nie doświadczyła i mamy nadzieję, że nigdy się to nie stanie. Dużo kobiet na całym świecie dziś tańczy w ramach akcji i to przekaz, który jest zauważany. Teraz na pewno będziemy silniejsze - mówią uczennice SP nr 32.

Marzena Stempniak, dyrektor szkoły tłumaczy, że zależy jej by wytłumaczyć uczniom jak zła jest każda forma przemocy i podpowiedzieć im, jak sobie z nią radzić.

- Taniec to jest tylko forma protestu. Forma atrakcyjna dla dzieci w tym wieku. Najważniejsze jest przesłane. Chcemy przekazać naszym uczniom, zwłaszcza dziewczynkom, że najważniejszy jest szacunek do siebie, szacunek dla drugiej kobiety. Domaganie się tego szacunku i reagowanie na wszelkie przypadki przemocy werbalnej lub fizycznej wobec kobiet - mówi Marzena Stempniak.

Akcja „Nazywam się miliard” jest dziś organizowana w około stu miejscowościach w Polsce. Taneczny protest odbędzie się też przed kieleckim ratuszem.

Tagi do tego wpisu
Reklama