Słodycze palnikiem rzeźbione

Data publikacji: 14.02.2020 15:46
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
14.02.2020. Kielce. Walentynkowy konkurs w kieleckim gastronomiku

14.02.2020. Kielce. Walentynkowy konkurs w kieleckim gastronomiku
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Ciekły azot i palnik świetnie sprawdzają się w cukierni. Dziś udowodniły to Gabriela i Zuzanna, uczennice Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach. Ich zespół wziął udział w walentynkowym konkursie na deser.

- Nasz deser nazywa się monomiłość. Jest wielosmakowy, w jego skład wchodzi między innymi panna cotta kokosowa z dodatkiem lodów miętowych. Zastosowałyśmy syrop z marakui i pralinkę śliwkową z pestek dyni -  mówią młode cukierniczki.

- Deser walentynkowy, więc afrodyzjaki muszą się w nim znaleźć, stąd obecność na przykład imbiru, marakui, koksa. I trzeba podkreślić, że w deserze nie było laktozy, a trudno jest zastąpić śmietankę w panna cotcie -  twierdzą dziewczyny.

Zmagania cukierników oceniało profesjonalne jury, w skład którego wchodzili między innymi Paweł Buras, prowadzący cukiernię Kalinka oraz Agnieszka Parkita z Piekarni Pod Telegrafem. Jak mówią, desery przygotowane przez uczniów robią wrażenie.

- Zaskoczyli bardzo pozytywnie. Desery musiały być bez glutenu i bez laktozy. Świetnie się z tego wywiązali. Sposób podania też był bardzo dobry - twierdzi Paweł Buras.

- Widać, że robili te desery z pasją. Jestem mile zaskoczona chęcią pracy i pogłębiania tej pasji -  dodaje Agnieszka Parkita.

Małgorzata Banasik-Rusak, dyrektor szkoły mówi, że konkursy na najlepszy deser walentynkowy, to już tradycja.

- Od kilku lat staramy się, żeby desery były pyszne, ale też zdrowe, stąd brak glutenu i laktozy -  twierdzi dyrektor.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama