Mieszkańcy Skarżyska upamiętnili ofiary niemieckiej zbrodni

Data publikacji: 14.02.2020 15:46
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.02.2020. Skarżysko-Kamienna. Krzyż na mogile pomordowanych skarżyszczan na osiedlu Bór

14.02.2020. Skarżysko-Kamienna. Krzyż na mogile pomordowanych skarżyszczan na osiedlu Bór
Fot. Facebook/ Urszula Oettingen

Na mogile pomordowanych przez Niemców na Borze w 1940 roku skarżyszczan stanął siedmiometrowy krzyż. To powrót do pierwotnego wyglądu tego miejsca i hołd oddany ofiarom w 80. rocznicę egzekucji.

W lutym 1940 roku około 360 mieszkańców Skarżyska zaangażowanych w działalność organizacji podziemnej Orzeł Biały zostało rozstrzelanych przez Niemców po torturach. Już kilka dni po tej tragedii harcerz Władysław Wasilewski z kilkoma kolegami postawił w tym miejscu brzozowy krzyż. Po wojnie zastąpiono go drewnianym. Później została tu postawiona figura Chrystusa dźwigającego krzyż. W tym roku z inicjatywy Krzysztofa Brzezińskiego na Borze został ustawiony 7-metrowy krzyż z drewna modrzewiowego.

Fundatorem krzyża jest Nadleśnictwo Suchedniów, które również pomogło przy postawieniu go przy mogile. Formalności, również te w Instytucie Pamięci Narodowej, przeprowadziła profesor Urszula Oettingen ze Stowarzyszenia Siekierno - Nasza Ojczyzna.

- Stowarzyszenie wystąpiło o zgodę do Instytutu Pamięci Narodowej, ponieważ jest to miejsce pamięci narodowej, w myśl przepisów prawa, trzeba było czynić odpowiednie uzgodnienia. IPN bardzo przychylnie się do tego odniósł - podkreśla Urszula Oettingen.

Oficjalne obchody rocznicy mordu na mieszkańcach Skarżyska odbędą się w niedzielę, wtedy też krzyż zostanie poświęcony.

Tagi do tego wpisu
Reklama