Andrzej Pruś: wszystkie kontrowersje wokół projektu zmiany granic ŚPN zostaną rozwiane

Data publikacji: 07.09.2020 08:30 / Data aktualizacji: 07.09.2020 09:47
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości z regionu
Andrzej Pruś - przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego

Andrzej Pruś - przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

- Parki narodowe tworzy się po to, aby chronić dobro narodowe - w ten sposób Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego skomentował projekt zwiększenia powierzchni Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Jak zaznaczył, przygotowuje go Ministerstwo Środowiska, a dziś uchwałę w tej sprawie będą chcieli przyjąć radni sejmiku.

- Świętokrzyski Park Narodowy przy przyjęciu tego rozporządzenia przez Radę Ministrów zostanie o ponad 68 hektarów powiększony. Myślę, że to dla regionu dobra wiadomość, a te wszystkie kontrowersje medialne dotyczące terenów, które ewentualnie mogą być wyłączone, zostaną dziś podczas sejmiku rozwiane - zaznaczył Andrzej Pruś. Chodzi o miejsca obok klasztoru na Świętym Krzyżu o powierzchni około 1,3 ha.

Jak podkreślił gość Radia Kielce, wyłączone działki należą do terenów zurbanizowanych i może być taka sytuacja, że ochrona przyrody w tych miejscach może być już niecelowa. Tak wynika z opinii, którą przedstawia ministerstwo.

Zdaniem Andrzeja Prusia, takie uporządkowanie spraw własnościowych, jak i tych wynikających z ochrony przyrody, ułatwi funkcjonowanie zarówno Świętokrzyskiemu Parkowi Narodowemu, a szczególnemu miejscu, jakim jest Góra Świętego Krzyża.

Reklama