Biała sobota w centrum onkologii

Data publikacji: 17.07.2021 09:53
Autor: Paulina Michta / Kategoria: Zdrowie
Świętokrzyskie Centrum Onkologii

Świętokrzyskie Centrum Onkologii
Fot. Paulina Michta / Radio Kielce

Dziś (17 lipca) na terenie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach można wykonać bezpłatną mammografię, cytologię oraz diagnostykę molekularną wirusa HPV. To wszystko w ramach akcji „Biała sobota - zadbaj o zdrowie na wakacjach”.

Jak mówi Izabela Opalińska, rzecznik ŚCO, takie badania pozwalają wykryć chorobę we wczesnym stadium, co daje dużą szansę na całkowite wyleczenie. Jednak statystyki wyraźnie pokazują, że Polacy często zapominają o regularnej profilaktyce.

- Problemem nie jest wygospodarowanie kilku minut, problem jest w nas samych. Ludzie często boją się przełamać barierę strachu. Widzimy też, że społeczeństwo nadal boi się koronawirusa. Podkreślamy, że wszystkie badania odbywają się z zachowaniem reżimu sanitarnego, a poza tym cały nasz personel jest zaszczepiony - mówi Izabela Opalińska.

- Ponieważ są to badania profilaktyczne, panie często myślą „nic mi nie jest, czuje się dobrze, więc po co mam się badać”? To złudne poczucie bezpieczeństwa, ponieważ sensem tych badań jest właśnie zapobieganie chorobie nowotworowej, która we wczesnym stadium może nie dawać żadnych objawów - dodaje rzecznik.  

Pacjentki, które biorą udział w białej sobocie cieszą się, że mogą skorzystać z tej akcji oraz zachęcają inne panie do regularnych badań.

- Jestem w takiej grupie wiekowej, gdzie profilaktyka jest niezwykle ważna i dlatego staram się wykonywać badania cytologiczne i mammograficzne regularnie. Cieszę się, że mogę przebadać się właśnie w sobotę, ponieważ w ciągu tygodnia często brakuje czasu, a tu po wcześniejszym umówieniu, wszystko idzie szybko i sprawnie - mówi pani Urszula.

- Badam się regularnie, ponieważ dbam o swoje zdrowie i zarazem bezpieczeństwo mojej rodziny. Profilaktyka i zapobieganie chorobom nowotworowym to dla mnie bardzo ważna kwestia - dodaje pani Iwona.

Według najnowszych badań ponad 100 tys. osób rocznie, umiera w Polsce na choroby nowotworowe.

Reklama